BANJALUKA, U Ministarstvu trgovine i turizma Republike Srpske /RS/ danas su održani sastanci sa predstavnicima nadležnih institucija i organizacija radi pronalaženja mogućnosti i mjera kojima bi se uticalo na stabilizaciju cijena osnovnih životnih namirnica u Srpskoj.
Prisutni predstavnici poslovne zajednice izrazili su spremnost da se odreknu dijela zarade radi stabilizacije cijena osnovnih životnih namirnica kao što su hljeb, brašno i ulje, navodi se u saopštenju iz Ministarstva trgovine i turizma.
“U okviru postojećih zakonskih ovlašćenja, a u saradnji sa resornim ministarstvima RS i poslovnom zajednicom, Ministarstvo trgovine i turizma RS kontinuirano će pratiti promjenu cijena na tržištu i u slučajevima određenih poremećaja, preduzeti adekvatne zakonske mjere”, ističe se u saopštenju.
U saopštenju se podsjeća da u RS postoji Uredba o ograničavanju marže na promet roba i usluga. Prema podacima kojima raspolaže Tržišna inspekcija RS, ta Uredba se poštuje na cijeloj teritoriji RS.
Sastancima u Ministarstvu trgovine i turizma RS prisustvovali su predstavnici Asocijacije samostalnih trgovaca, Udruženja pekara RS, Privredne komore RS, Inspektorata RS i predstavnici trgovačkih lanaca “Merkator”, “Konzum” i “Intereks”.
Sastancima su prisustvovali i pomoćnik ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS Zoran Kovačević, direktor Republičke direkcije za robne rezerve Radovan Samardžija, te predstavnici Udruženja mlinara RS, Udruženja poljoprivrednih proizvođača RS i kompanije “Žitopromet”.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
a predstavnici Dodinog druga Miškovića) jesu oni to već dogovorili neki dan u BG?
Otkud Samardžija zar je još u tim virtuelnim robnim rezervama, neki ljudi baš nemaju savjesti i morala!
Osim toga, očigledno je da su sva ova udruženja Obojena crvenom bojom SNSD-a, ne vidim drugo objašenjenje, volio bih da neki od vodećih ekonomista u RS prokomentarišu ove nebulozne sastanke, ali da se u ovakvo vrijeme kad je vlasti malo i diže svoje “marže”, oni istovremeno odriču, to prije svega nije slobodno tržište, zatim takvi nemaju pojma o ekonomiji jer upravo takav postupak će ubrzo na svojoj koži platiti radnici, neki već jesu, sa treće strane zdrav razum kaže ograničite cijene goriva, to je ono što uz osnivanje robnih rezervi i podsticanje proizvodnje i potrošnje može pomoći, dakle štampajte lovu i dajte je u poljoprivredu i ostale grane privrede kojima vlast nije dala monopol, ne isplati se u monopolska preduzeća ulagati već u ona koja će se na zdrav način boriti i izboriti za svoje mjesto pod suncem, takvi će to vratiti na najbolji način, Integral, Tamaris, Elektroprivreda, Telekom, kao i javna preduzeća, te mnoga druga koja imaju monopol, nikad neće donijeti taj korak naprijed privredi RS, kao ni ovo presipanje iz šupljeg u prazno, uzmi pare od realnog sektora i daj u Budžet odakle veći dio ode vani na vikendice, putovanja, odmore, stanove i vile po Beogradu, nego što se kroz potrošnju vrati u uslužni sektor, zatim umjesto da se oplodi tako vraćen i uveća što više u realnom sektoru, oni opet smanje tamo a uzmu sebi više, mada ta osnovica stalno, realno pada,a nominalno se povećava-sve do jednom!
glavni gubitnici, odnosno prvi će biti preduzetnici, zatim i radnici, jer oni su jedno te isto, nakon toga svi mi ostali, ali na kraju će to doći i do onih gore, gdje u pravim sistemima to mnogo ranije se obije o glavu onima gore, ali mi smo uspavano društvo koje je naučilo na režime i sistem ćuti i uzmi šta ti se da! obično se ništa ne da, ali mi i tad kažemo “dobro je, bitno da ne tuku, a svega drugog već će se naći-u kontejneru sve manje toga drugog ima, a traži nas sve više”