ZVORNIK, Mjere Vlade Republike Srpske (RS) na ublažavanju posljedica svjetske ekonomske krize, koje nakon donošenja već operativno djeluju, imaju podršku Saveza sindikata RS, ali je neophodno da postoji konstantna kontrola provođenja ovih mjera, konstatovalo je danas Generalno vijeće Saveza sindikata RS u Zvorniku.
Predsjednik Saveza sindikata RS Ranka Mišić je, prenoseći konstatacije i zaključke Genralnog vijeća, rekla na konferenciji za novinare da je neophodno stalno upoznavanje javnosti o rezultatima provođenja ovih mjera, kao i veća dogovonrost Vlade RS, lokalnih zajednica i poslodavaca na realizaciji mjera, kako bi se preživjela ova godina.
Mišićeva je naglasila da je neophodno sačuvati svako radno mjesto, odnosno postojeću zaposlenost, što znači sačuvati postojeći nivo prava radnika, što je jedan od prvih zadataka sva tri socijalna partnera – Vlade RS, Unije udruženja poslodavaca i Saveza sindikata RS.
“Dati šansu domaćoj proizvodnji, prije svega poljoprivredi i nekim drugim granama, koje imaju tehnologiju i radnu sanagu da proizvedu proizvod koji se može prodati i na domaćem i inostranom tržištu”, rekla je ona i dodala da Sindikat traži od vlasti RS i BiH da standardizuju propise i licence, što bi dalo mogućnost da se domaći proizvod proda van granica RS i BiH, čime bi se sačuvali trendovi dobrih proizvoda, a koji su prilično narušeni.
“Time bi se sačuvala radna mjesta, afirmisala naša privreda i stvarali bolji uslovi za život i u RS i u BiH, što je interes svih nas”, istakla je Mišićeva.
Prema njenim riječima, Generalno vijeće Saveza sindikata RS zaključilo je da je potrebna veća uloga i odgovornost Socio-ekonomskog savjeta RS i uputilo javni poziv partnerima – Vladi RS i Uniji udruženja poslodavaca RS na stalni socijalni dijalog, što znači da se problemi rješavaju pojedinačno u svakom preduzeću gjde ima problema.
“Potrebna je veća i jasnija uloga i odgovornost menadžmenta, jer ima dosta nesposobnih direktora i kadrova koji upravljaju preduzećima i stvaraju probleme tamo gdje ih ne bi trebalo biti”, rekla je ona i navela da ima dosta preduzeća koja su primjer uspješnog poslovanja, kao što su banjalučka “Vitaminka”, Rudnik “Stanari” i druga.
Ona je dodala da je potrebna pomoć privredi, ali ne svakom preduzeću koje traži pare, benefite i povlastice iz Budžeta RS ili Investiciono-razvojne banke RS, nego samo onima koji to neće zloupotrijebiti.
Generalno vijeće Saveza sindikata je, između ostalog, podržalo projekat rješavanja problema u Tvornici alata i zatražilo rješenje za preduzeće “Novoteks” iz Trebinja.
“Potreban je hitan razgovor sa ministrima Vlade RS koji su zaduženi za resore privrede, industrije, energetike, poljoprivrede, vodoprivrede i drugih, sa predsjendicima granskih sindikata u cilju provođenja ovih mjera”, rekla je ona.
Mišićeva je naglasila da se daje puna podrška projektu formiranja socijalnih prodavnica, kako bi se ublažili efekti ekonomske krize, čime bi se podstakla domaća proizvodnja, dok bi lokalne zajednice, dio ušteda kroz ekonomske mjere, trebalo da iskoriste upravo za finansiranje kvalitetnih domaćih proizvoda u ovim prodavnicama, čime bi se zaštitio ugroženi standard građana u RS.
Potpredsjednik Saveza sindikata RS za privredu Mile Ribić poručio je poslodavcima na svim nivoima da kroz partnerski odnos sa Sindikatom pokušaju naći razumijevanje da se određeni porblemi lakše rješavaju u cilju očuvanja preduzeća i radnih mjesta.
“Niko od poslodavaca ne bi trebalo da zloupotrijebi ekonosmku krizu da se simbolična prava radnika, kad su u pitanju primanja, još više ugroze, ili da ekonomska kriza bude povod za nova otpustanja radnika sa posla”, naglasio je Ribić.