BIJELJINA, Predsjednik Vlade Republike Srpske Aleksandar Džombić izjavio je da je jedna od mjera koja bi mogla da obezbijedi dodatnu likvidnost privrednim subjektima u Srpskoj, koja je u ovom periodu posebno ugrožena zbog njihove neaktivnosti, uvođenje novog grejs perioda na postojeće kreditne linije.
“Sada spremamo dodatnu mjeru, a to je da na postojeće kreditne linije omogućimo uvođenje novog grejs perioda za kreditna sredstva koja su u toku, ali i kreditne linije koje su već plasirane privrednim subjektima”, rekao je Džombić, precizirajući da je riječ o selektivnom odabiru privrednih subjekata koji imaju problema u likvidnosti.
Po njihovim zahtjevima, dodao je premijer, biće odobren neki dodatni grejs period.
“Oni kojima grejs period nije potreban ne treba ni da ga koriste, jer će samo više platiti kamatnu stopu, odnosno obezbijediće veći prihod Investiciono-razvojnoj banci /IRB/ i komercijalnim bankama”, rekao je Džombić za bijeljinski “Bobar radio”.
On je naveo da je jedan od glavnih problema privrednih subjekata u Srpskoj nelikvidnost koja je prouzrokovana gubitkom poslova.
“Gubitak poslova je opet prouzrokovan padom tražnje zbog svjetske ekonomske krize s jedne strane, dok sa druge strane banke pokušavaju da konsoliduju svoj porfelj i praktično postepeno povlače kreditna sredstva”, rekao je Džombić.
Premijer Srpske kaže da je jedan od najvećih problema, ne samo RS nego i regiona i cijelog svijeta, tržište radne snage i gubitak radnih mjesta. “Bitno je da obezbijedimo privrednu aktivnost, a jedan od glavnih aktera u time je koncept IRB-a”, rekao je Džombić.
On napominje da je Vlada u godinama kada komercijalni sektor Srpske ima ograničen pristup finansijskim sredstvima na međunarodnom tržitu kapitala stvari kreirala preko IRB-a.
“Kreirali smo kreditne linije koje su najpovoljnije u regionu. To su dugoročne kreditne linije na 20 godina uz grejs period, odnosno period neotplaćivanja glavnice nego samo plaćanje kamate na tri godine uz kamatnu stopu koja se kreće od tri do šest odsto za krajnjeg korisnika”, objasnio je Džombić.
On ističe da su mnoge kompanije spašene sa ovim kreditnim linijama, pokrenule su neke privredne kapacitete i na taj način spasile radna mjesta i stvorila mogućnost za otvaranje novih. “Nastavićemo i dalje sa kreditnim linijama, pokazali smo da je IRB kredibilna institucija”, rekao je Džombić.
Prema riječima Džombića, zajedno sa Svjetskom bankom i Evropskom investicionom bankom /EIB/ plasirano je 28 miliona dolara kredita Svjetske banke, te 50 miliona evra od EIB-a za mala i srednja preduzeća.
“Nakon plasmana ovih 50 miliona evra, a to će biti u nekom kratkom periodu, možemo da krenemo i u dodatnih 50 miliona evra”, rekao je Džombić i dodao da je Vlada Republike Srpske učinila sve da obezbijedi dodatna sredstva kako bi održala likvidnost privrede i nastaviće da radi na tome i u narednom periodu. Srna
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
moli se bogu da te ne uhapse, a o likvidnosti nam ispricaj iz dana kristal banke
kad je neoliberalni kapitalizam u krizi onda je jedina mjera za poboljšanje likvidnosti siva ekonomija koja navodno cvjeta na putu Banjaluka -Predor,a prema pisanju RS glasila Glas i Nezavisne.
Pa Elvako je gubitaš i već ima kredit IRB-a i vi ga ponovo zadužujete, odnosno mislite da vraćate iz mrtvih. Ali niko još nije oživio mrtvaca?