BEOGRAD, U Srbiji postoji više od 600.000 porodičnih poljoprivrednih gazdinstava, ali država nema odgovarajuću ekonomsku i socijalnu politiku prema selu, ni kratkoročnu niti na dugi rok, ocijenjeno je danas u Privrednoj komori Beograda.
Na okruglom stolu “Upravljanje razvojem porodičnih poljoprivrednih gazdinstava“, profesor Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Srđan Šljukić podsjetio je da je Generalna Skupština Ujedinjenih nacija zvanično proglasila 2014. godinu kao Međunarodnu godinu porodičnih gazdinstava.
Cilj je da se nizom manifestacija i skupova u državama članicama afirmiše uloga i značaj porodica koje žive na selu, dodao je Šljukić.
U Srbiji je zbog izostanka podsticajnih mejra ponovo sve više prisutno odlivanje seoskog stanovništva u gradove, naveo je Šljukić.
On je upozorio da ne postoji razvojna politika niti dovoljno izgrađena infrastruktura srpskog sela, zbog čega se mlađe stanovništvo sve više iseljava.
Profesor Ðura Stevanović iz Zavoda za sociologiju sela naveo je da je prema posljednjem popisu oko 90 odsto teritorije Srbije ruralno područje u kome živi oko 40 odsto stanovništva u koje je uključeno i ono koje se ne bavi samo poljoprivredom.
U posljednjih nekoliko godina došlo je do dramatične promjene u demografskoj strukturi ovih područja i prema popisu stanovništva preko hiljadu sela je pred gašenjem, jer u njima žive samo starci, starice i stariji momci, navedeno je u saopštenju beogradske komore.
Porodično poljoprivredno gazdinstvo je skrajnuto i odgurnuto kako od ekonomske i razvojne politike, tako i od obrazovanja, nauke i kulture, ocijenio je Stevanović. Tanjug