BEOGRAD, Neke banke su odlučile da od građana više ne zahtjevaju da u potpunosti izmire dozvoljeni minus po tekućem računu, da bi nastavili da ga koriste, već je dovoljno da potpišu mjenicu. Do sada su banke insistirale da klijenti dovedu stanje na tekućem računu u „plus“ minimum 24 časa, a zatim su ponovo odobravali pozajmicu. Dozvoljeni minus, zavisno od banake do banke daje se u visini zarade ili penzije na 12 mjeseci ili dvije godine.
U Srbiji dozvoljeni minus koristi veoma veliki broj zaposlenih i penzionera, iako su kamatne stope na ovu vrstu kredita najveće i kreću se od 27 do 35 odsto godišnje. Ukoliko se uđe u „crveni minus“ kaznene kamate su od pet do osam odsto mjesečno.
– Na bankarskom tržištu je borba za svakog klijenta, tako da banke pribjegavaju raznim olakšicama, kako bi privukle građane – kaže Goran Nikolić, ekonomista. – Iako raste stepen nenaplativosti zajmova, neki bankari su spremni da rizikuju. Kada se otvori tekući račun u jednoj banci, to znači da se plaća njegovo održavanje, zatim se nude razni paketi usluga, sa naknadama, dozvoljeni minus, kreditna kartica ili neki od kredita. U svakom slučaju isplati im se.
Kako je bankarima veoma visoka zarada upravo na pozajmice, jer je veliki broj klijenata konstantno u dozvoljenom minusu, sve više promovišu upravo ovu vrstu zaduženosti. Tako, na primjer, ukoliko neko ko koristi pozajmicu od 40.000 dinara, sa mjesečnom kamatom od 2,5 odsto, (što je trenutno najniže na tržištu), ukoliko je u minusu cijelu godinu, banci za ovu uslugu treba da plati 12.000 dinara. Novosti
Provjera
Banke svoje klijente proveravaju na svaka tri meseca, odnosno utvrđuju da li su se primanja uvećala ili su pala. U skladu sa tim im se koriguje pozajmica po tekućem računu. Novosti