JANGON, Mjanmar je danas otvorio svoju prvu berzu na kojoj je listirana samo jedna kompanija, u nadi da bi taj potez mogao da pomogne privrednom rastu zemlje koja izlazi iz višedecenijske izolacionističke vojne vladavine.
Jangon berza (YSX) je zvanično otvorena za trgovinu, dvadeset godina nakon što je prvi put osmišljena, uz zvonjavu zvona i klicanje poslovne elite koja je “gladna” investicija, izvještava agencija AFP.
Maung Maung Tein, direktor komisije za hartije od vrijednosti Mjanmara, rekao je da je “veliki dan” za zemlju, koja sada napušta maleni klub država u kojima ne funkcionišu tržišta vrijednosnih papira.
“Sada možemo ponosno i glasno da saopštimo svijetu da više nismo zaostala zemlja”, rekao on okupljenim poslovnim liderima u obnovljenoj zgradi Jangon berze iz kolonijalnog doba, u centru istoimenog grada.
Buduća vlada mandatarke Suu Kji će sljedeće nedjelje zamijeniti prelaznu vladu penzionisanih generala, koji su nadzirali petogodišnje političke i ekonomske reforme koje su vratile u život resursima bogatu zemlju sa 51 milion stanovnika.
Ipak, pred državom, koja još nema kreditni rejting i bori se sa ukorjenjenom korupcijom i rasprostranjenim siromaštvom, nalazi se još dosta prepreka i izazova, ocijenjuje francuska agencija.
Trgovanje na YSX berzi počela je samo jedna kompanija, First Myanmar Investment (FMI), jedna od najvećih firmi u zemlji s udjelima u vazduhoplovstvu i zdravstvenoj industriji.
Sa sestrinskom firmom, Joma Stratedžik Holdings, koja je kotirana na berzi u Singapuru, i sa oko 6.800 akcionara kroz “in-house” sistem, FMI već ima iskustva u trgovanje akcijama, što je rijetkost u Mjanmaru.
Akcije kompanije FMI počele su današnje trgovanje na osnovnoj cijeni od 26.000 kjata po akciji (21,50 dolara).
Još nekoliko drugih kompanija je dobilo dozvolu za listiranje, uključujući Specijalnu ekonomsku zonu Tilava, iza koje stoji japanski kapital, ali one tek treba da završe pripreme za ulazak na YSX berzu.
Berza je trenutno otvorena samo za domaće investitore i kompanije, a postoje planovi da se u budućnosti omogući i učešće stranih firmi, navodi AFP. Tanjug