BANJALUKA – Ministarstvo privrede i preduzetništva RS nezakonito je eliminisalo privrednike iz programa dodjele podsticaja za prošlu godinu i to propisivanjem nemogućih uslova i retroaktivnih rokova za prijavu na javni poziv, otkriva CAPITAL.
Vlada RS je 20. juna prošle godine najednom izmijenila Uredbu o podsticajima kojom je odredila da se svi projekti za koje su privrednici aplicirali godinu ranije, moraju završiti do 30. juna. Ranije je taj rok bio isti, ali se mogao produžiti ako privrednici ne završe projekat iz opravdanih razloga.
Da ova apsurdna priča bude kompletna treba dodati i da na dan isticanja roka, 30. jun, Vlada RS nije bila ni uplatila sva sredstva za podsticaje privrednicima.
Sve ovo, privrednici su saznali krajem avgusta prošle godine, gotovo dva mjeseca kasnije, nakon što su redom eliminisani za nove podsticaje, iako su ispunili sve ranije propisane uslove.
Da je Ministarstvo privrede nezakonito mijenjalo rokove potvrdio je i Okružni sud u Banjaluci koji je po tužbi jednog od privrednika, prnjavorskog „Standarda“, presudio da je resorno ministarstvo dovelo ovog korisnika podsticaja, kao i sve ostale koji su odbijeni, u nepovoljan položaj, te propisivalo nemoguće i retroaktivne rokove.
Rok preko noći postao eliminatorni
Ovi rokovi su, prema presudi, prethodno bili definisani isto, dakle da se projekat završi do 30. juna, ali sa opcijom produženja ako nisu završeni poslovi ili, kao u slučaju „Standarda“, da im nije isporučena naručena mašina, dok istovremeno Vlada RS nije uplatila sredstva za podsticaj.
Međutim, taj rok je samo deset dana prije isteka definisan kao emiminatorni, čime su ispali iz igre svi oni koji nisu znali za njegovo donošenje.
“Standard” je potom tužio resorno ministarstvo, na čijem je čelu Vojin Mitrović, a sud je presudio da se rješenje o odbijanju poništi i u roku od 30 dana donese novo usklađeno sa zakonom, te da im se isplate troškove postupka u visini od 877,50 KM.
“Posebni uslov za ostvarivanje podsticaja uveden 21. juna 2023. godine (usvojen 20. juna, stupio na snagu dan kasnije objavom u Službenom glasniku RS), dakle svega devet dana prije okončanja roka za ispunjenje obaveze, korisnike podsticaja iz 2022. godine doveo je u nepovoljan položaj. Tužilac (Standard) navodi da je on sve obaveze ispunio, racionalno je utrošio sredstva i dostavio izvještaj, ali tek kada je otklonio tehničke probleme koji su nastali ne njegovom greškom, a što je tuženi, bez obzira na rok naveden u uredbi, morao uzeti u obzir prilikom donošenja odluke“, navodi se u presudi.
“Standard” je i novi, nemogući uslov, ispunio 30. avgusta 2023. godine, 14 dana nakon raspisivanja javnog poziva.
Međutim, ni to nije bilo dovoljno da se njihov zahtjev za dodjelu podsticaja prihvati.
“Obaveza mora biti moguća sa vremenskog aspekta, te se ne može nametnuti retroaktivno. Kako je javni poziv raspisan 16. avgusta 2023. godine (objavljen dan kasnije), istim se nije mogla nametnuti obaveza ili uslov da se određene aktivnosti izvrše do 30. juna 2023. godine. Osim toga, Vlada RS i nije bila ovlaštena da normira posebne uslove za dodjelu podsticaja za direktna ulaganja koja se ne kvalifikuju kao ulaganja od posebnog značaja “, navodi se u presudi.
Takođe, sud je imao u vidu i činjenicu da je “Standard” namjenski i u cjelosti utrošio sredstva dobijena podsticajem u 2022. godini, a da mu novčani dio podsticaja nije ni bio uplaćen do 30. juna 2023. godine, te da mu se ne može staviti na teret to što je čekao na isporuku mašine, bez svoje krivice.
Vlada RS opet mijenja uredbu
Osim toga, sud je utvrdio da Uredbu o podsticajima za direktne investicije ne bi ni trebalo da mijenja Vlada RS, nego ministarstvo, jer se radi o aktu nižeg ranga.
Međutim, ovu istu uredbu Vlada je opet mijenjala i to juče, kada je i raspravljala o ovoj presudi, a u saopštenju koje smo dobili nakon sjednice nismo saznali kako će postupiti u slučaju privrednika koje je evidentno oštetila.
Ono što su napisali odnosilo se na dopunjavanje više dijelova, između ostalih, i rokova, propisujući obavezu korisniku da u slučaju nerealizovanja projekta u zadatom roku, potpiše aneks za njegovo produženje.
Direktora i vlasnika „Standarda“ Edina Dacića pokušali smo dobiti za komentar presude, ali je na našu poruku odgovorio da je u inostranstvu, da je upoznat sa presudom, ali da još nema sve detalje i da zbog obaveza trenutno nije u mogućnosti da se javi.
CAPITAL: Andrijana Pisarević
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Napokon neko da piše i o ovome. I prošle godine sam vam, kao portalu, sugerisao da pokušate istražiti koliko je onih koji su prošli na javnom pozivu stvarno potpisalo ugovor (koliko njih je pristalo da potpiše ugovor kad su vidjeli koliki je iznos “podsticaja”). Naime, preduzeća su za nabavku opreme u vrijednosti od npr. 320 hiljada KM dobijala podsticaje od 45 hiljada KM, ili za nabavku od 60 hiljada KM, dobijali su podsticaje od npr. 4 hiljade KM. To je smiješno i naravno da su ljudi odustajali. Živo me zanima koliko je onih, čiji su projekti ocijenjeni kao prihvatljivi, pristalo da potpiše ugovor, kad se uzme vrijednost podsticaja koje su dobili. Da me ne shvatite pogrešno, nisam nezahvalan ali dati nekome 15% i pričati o podsticajima je smiješno. Traži se ispunjenje hrpe nekih uslova, izvještaja, čuda raznih…i onda dobiješ 10-15% vrijednosti projekta. Moram napomenuti da je do promjena pravilnika došlo prošle godine tj za vrijeme ministra Mitrovića. Dakle, tada je došlo do promjene u načinu bodovanja i prednost je data velikim preduzećima, koja taj podsticaj ni ne osjete. Porodični biznisi, preduzeća sa 20-30 zaposlenih, koja bi trebalo da su najviše podržana, nisu dobili ništa. Upropaštena jedna sasvim korektna ideja.