BEOGRAD, Novi strateški partner smederevske željezare, koju je država prošle nedjelje kupila od američkog „Ju Es stila“ za dolar, prema informacijama „Novosti“, najvjerovatnije će biti indijska kompanija „Arcelor Mital“.
Indijci su još 2003. godine bili zainteresovani za željezaru. Čelnici američkog „Ju-Es stila“ nudili su i prije dva mjeseca smederevsku željezaru jednom od najbogatijih ljudi na svijetu – Lakšmi Mitalu. Amerikanci su za smederevsku željezaru tada tražili ukupno 300 miliona dolara, ali je „Mital“ bio spreman da da 23 miliona američkih novčanica, tačno onoliko za koliko je „Ju-Es stil“ iz stečaja kupio najveću smederevsku firmu.
Pregovori su trajali do prije dvije nedjelje, kada su čelnici „Mitala“ definitivno odustali od kupovine smederevske željezare, budući da im ni poboljšana ponuda Amerikanaca, koji su i spustili cijenu na 200 miliona dolara, nije odgovarala.
Međutim, čelnici „Ju-Es stila“ su, govore naše informacije, uporedo sa indijskom kompanijom, pregovarali i sa vlasnicima željezara iz Kine, koje su bile spremne da Amerikancima plate traženih 300 miliona dolara, uz uslov da se ugovorom precizira da preuzmu i njihove poslove u ovom dijelu Evrope. Kako je menadžment „Ju-Es stila“ procijenio, ukoliko bi pod tim uslovima prodali smederevsku željezaru Kinezima, to bi ugrozilo njihove pozicije u ovom dijelu Evrope, zbog čega su se i odlučili za, po njih, najbezbolnije rješenje – zatvaranje smederevske fabrike. Tada je na scenu stupila država, u želji da sačuva proizvodnju i oko 5.400 radnih mjesta.
U utorak će u Smederevu biti potpisan sporazum između vlasnika „Ju-Es stila“ i Vlade, čime će i zvanično država postati novi gazda najveće srpske željezare.
– Teško je spekulisati, ali se čini da indijski „Arcelor Mital“ i dalje spada u najozbiljnije igrače za kupovinu smederevske željezare – navodi sagovornik „Novosti“ upoznat sa pregovorima oko preuzimanja željezare. – Riječ je o proizvođaču koji drži blizu 10 odsto svjetske proizvodnje, a još važnije je to što je već u komšiluku, pošto je kupio zeničku željezaru u Bosni i Hercegovini.
Šef radne grupe za održavanje proizvodnje čelika i državni sekretar Dušan Nikezić potvrđuje da će država kupce za željezaru najprije tražiti na Istoku. Željezara će, po njegovim riječima, biti ponuđena kompanijama u Indiji, Kini, Rusiji i Ukrajini.
S druge strane, Srbija će potencijalne kupce pokušati da zaintrigira dugoročnim poslovima koje bi željezara imala narednih godina. Neophodne sirovine za izgradnju velikih infrastrukturnih objekata, poput mosta Borča – Zemun i Beogradskog metroa, mogle bi da se proizvode u Smederevu.
– Već smo započeli razgovore sa potencijalnim investitorima za smederevsku željezaru – rekao je u ponedeljak predsjednik Srbije Boris Tadić. – Budući investitor moraće da zadovolji dva uslova – da bude operator u proizvodnji čelika, ali će morati da ima svoje rudnike gvožđa i koksa.
Predsjednik je naglasio da država nije specijalizovana za proizvodnju čelika i da ne planira da se time bavi, ali je morala da učini sve da sačuva radna mjesta i potencijal Željezare Smederevo. Kako je istakao, Vlada Srbije ne može da obeća da će u skorije vrijeme naći rješenje za željezaru, ali će učiniti sve da to vrijeme što više skrati.
U traženju strateškog partnera naruku srpskoj vladi ide i očekivani porast cijene čelika na svjetskom tržištu.
Na Kosmetu
Najave da bi smederevska željezara mogla da proizvodi lim za automobilsku industriju su, tvrde upućeni, ipak samo u domenu spekulacije.
– „Sartid“ je svojevremeno proizvodio karoserijski lim za „Zastavu“ – podsjećaju sagovornici „Novosti“, dodajući da je, na žalost, fabrika za cinkovanje karoserijskom lima ostala u Vučitrnu, na Kosovu i Metohiji…
Za proizvodnju limova za auto-industriju, srpska željezara bi morala da uloži u pogone barem 200 miliona evra. Sa druge strane, „Fijat“ je već vlasnik željezare „Teksit“ koja ima pogone u Francuskoj, Portugalu, Meksiku i Kini. Novosti
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Od 2003. godine kada su je kupili do sad US Steel je je zaradio na željezari mnogo više nego što je platio tada. I za 1 euro se riješio problema, a državi na grbači ostavio sve dugove. Misija ispunjena.