TREBINJE, Radnice u Republici Srpskoj i dalje su diskriminisane, uprkos donesenim zakonima, a najugroženije su mlade žene i trudnice, izjavila je predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić.
Mišićeva je danas u Trebinju rekla da je pozicija žene radnice veoma ugrožena, pogotovu mladih kod kojih je, umjesto sposobnosti, prilikom potpisivanja ugovora presudno bračno stanje, a da trudnicama poslodavci veoma često namještaju propuste u radu da bi ih se lakše oslobodili.
“Kada je riječ o zakonima, rodne diskriminacije nema, ali prilikom njihove primjene može se primijetiti da diskriminacija ipak postoji”, rekla je Mišićeva na seminaru za predstavnike mladih i žena članova Sindikata.
Kao jedan vid diskriminacije, Mišićeva je navela primjer visinu mjesečnih primanja jer su činjenice da muškarci imaju veće plate pošto su uglavnom na rukovodećim funkcijama.
Mišićeva kaže da su, bez obzira na pol, najugroženiji pravo na rad, na zarađenu platu i zdravstvenu zaštitu, a da je jačanje kapaciteta Sindikata jedini način da se ta prava odbrane.
“Kroz edukativne radionice nastojimo da upoznamo mlade radnike da ne treba da strahuju za radno mjesto ukoliko se bore za svoja prava i organizuju štrajkove”, rekla je Mišićeva.
Ona je ponovila da su rezultati nedavnog anketiranja pokazali da se, od ukupnog broja članova sindikata, u 32 odsto slučajeva ne primaju redovno plate i ne uplaćuju doprinosi, dok se kod 62 odsto ispitanika u preduzećima, u kojima nema sindikata, ne poštuju osnovna radnička prava.
Na jednodnevnom seminaru, koji je organizovao Savez sindikata RS u saradnji sa Džender centrom Vlade RS, o rodnoj ravnopravnosti i sindikalnom organizovanju govorila je Velka Odžaković, generalni sekretar Saveza sindikata. Srna
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Al ova jadnica na sirotinji zaradjuje pare !
pa onda je jedino rješenje da mlade žene koje planiraju trudnoću dobiju posao u drzavnim firmama, tako bi bilo lakse kontrolisati postovanje Zakona i imale bi sigurnost, da radjaju i poprave natalitet, bez straha od egzistencijalnih problema. Koliko u RS ima mladih bracnih parova, do 3-4 godine bracnog staza sa rijesenim stambenim pitanjem? Postoji li bilo kakava evidencija? toliko komisija valjda postoji i za to, vrlo bitno pitanje!