BANJALUKA, Nezaposlenost u Republici Srpskoj i BiH generalno je odraz loših politika na ovom području, izjavila je predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić.
“Provedena privatizacija dijelom je uslovila propadanje brojnih preduzeća, a nepotizam, kriminal, mito i korupcija postali su, nažalost, model ponašanja kada je riječ o zapošljavanju”, tvrdi Mišićeva.
Ona je za “Ekstra magazin” navela da je oko 560.000 ljudi koji su na zavodima za zapošljavanje poraz politika u BiH na svim nivoima, ističući da su u BiH dominantne teme od kojih se ne živi.
“BiH se nalazi u vremenu ekonomske krize, što je problem i razvijenih ekonomija. Ali on tamo nije ovoliki i ovakav, jer ti sistemi imaju socijalno osjetljivo društvo i politiku, te ekonomski kredibilitet. Mi smo sve to urušili zarad nekih drugih politika od kojih ne možete platiti struju, školovati djecu i preživjeti”, dodala je Mišićeva.
Ona je ocijenila da pojedina preduzeća propadaju zbog toga što njima posluju nestručni ljudi, “koji nisu ni sanjali da će postati vlasnici preduzeća”, i koji “umišljaju da su bogovi i ne poštuju zakone”.
“Slabosti radnika jesu u tome što su emotivno vezani za preduzeće, dajući svoj doprinos da ono opstane. To gazde zloupotrijebe i isisaju sve iz preduzeća, gdje ostane prazna ljuštura, dugovi i radnici na ulici. Svakome pripada dio krivice, ali najviše vlastima, jer imaju instrumente i poluge da kontrolišu poslovanje”, rekla je Mišićeva.
Na pitanje koliko se radnici mogu osloniti na inspekcijsku zaštitu, Mišićeva kaže da Savez sindikata Srpske nije zadovoljan kontrolnim organima, ali da se situacija popravlja od kada zajedno u kontrolu idu i inspektor i predstavnik sindikata, što je omogućeno zakonom.
Govoreći o radu sudova, Mišićeva je istakla da je Agencija za mirno rješavanje radnih sporova “prepolovila” broj radnih sporova, jer se rješavaju van suda, što je jedan od razloga što se skraćuje i pojeftinjuje radni spor.
Ona je istakla da se svi, a ponajviše vlasti trebaju vratiti onome od čega se živi i tamo gdje se stvara nova vrijednost, jer “bez novostvorene vrijednosti radnika u privredi nema koraka naprijed”.
“Mislim da je onaj ko stvara novu vrijednost, onaj ko finansira nadgradnju u vrlo teškom položaju. Biti čestit i pošten radnik trebalo bi da bude ponos, a ne da građanima bude stid zato što su mu prava ugrožena, zato što se boji za svoje radno mjesto, zato što nema tih radnih mjesta, zato što je mnogo bahatih gazda, zato što nemaju povjerenja u ono što se zove država i ono što se zove funkcionalno”, dodala je Mišićeva.