BANJALUKA, Savez sindikata Republike Srpske koristiće sva raspoloživa sredstva sindikalne borbe da spriječi smanjenje stečenih radničkih prava u Srpskoj, uključujući proteste, izjavila je predsjednik Saveza sindikata Ranka Mišić.
“Sindikat želi da razgovara i pregovara, ali nikada neće pristati na smanjenje stečenih radničkih prava u Republici Srpskoj”, rekla je Mišićeva na konferenciji za novinare u Banjaluci.
Nakon sjednice Predsjedništva Saveza sindikata Republike Srpske, kojom je obilježeno 23 godine od osnivanja i rada ove reprezentativne organizacije radnika, Mišićeva je rekla da će Savez sindikata u odbrani stečenih radničkih prava koristiti proteste, štrajkove i demonstracije.
Mišićeva je navela da će rezultati tih protesta zavisiti od niza faktora koji će se sindikatu naći na putu i naspram kojih treba da prilagodi djelovanje.
Predsjednik Granskog sindikata metalske industrije i rudarstva Republike Srpske Tane Peulić rekao je da je sindikat u metalskoj industriji potpisao direktno kolektivne ugovore sa kompanijama, te da do danas nijedna kompanija nije otkazala kolektivne ugovore u ovom sektoru.
“Preduzeća koja nisu industrijski uređena ne poštuju određene odredbe kolektivnog ugovora, zbog čega često inspekcijski i prvosudni organi štite radnička prava”, istakao je Peulić.
On je rekao da kod uređenih kompanija, kao što su Rudnik i termoelektrana “Stanari” ili “Alumina” iz Zvornika nema problema prilikom primjene kolektivnih ugovora i Zakona o radu jer ti poslodavci žele da imaju profit, a s druge strane izvršavaju sve zakonom predviđene obaveze prema radnicima.
Peulić je rekao da nisu korektne tvrdnje pojedinaca koji u javnosti poručuju da se Savez sindikata Republike Srpske samo bori za zaposlene u javnom sektoru, ističući da se Savez jednako bori za prava svih radnika u Srpskoj.
Generalni sekretar Saveza sindikata Republike Srpske Velka Odžaković rekla je da se Savez sindikata danas nakon 23 godine nalazi na početku, kao i 1993. godine kada su tadašnje vlasti pokušale zabraniti rad sindikata, kvalifikujući ga kao “ostatak komunizma i remetilački faktor u tada mladoj državi”.
“Postojeći Zakon o radu Republike Srpske je moderan, fleksibilan, prilagođen tržištu rada i ekonomsko-socijalnim uslovima Srpske, usklađen sa konvencijama Međunarodne organizacije rada i odredbama Evropske socijalne povelje koje je BiH ratifikovala”, istakla je Odžakovićeva.
Odžakovićeva je rekla da je jedini problem u Srpskoj u nedosljednom primjenjivanju njegovih propisa.
Ona je naglasila da će Savez sindikata Srpske i dalje čuvati stečena radnička prava koja se odnose na ugovor o radu na neodređeno vrijeme kao pravilo, ugovor o radu na određeno vrijeme najduže na dvije godine, i to samo u četiri slučaja, te 40-časovno sedmično radno vrijeme.
Odžakovićeva je rekla da su stečena radnička prava i plaćena pauza od 30 minuta, godišnji odmor od 18 do 30 dana zavisno od dužine radnog staža radnika, plaćeno odsustvo do pet radnih dana u određenim slučajevima, pravo na porodiljsko odsustvo od godinu dana, odnosno dvije godine za dvoje i više djece, te mnoga druga. Srna