BANJALUKA, Vlada Republike Srpske pokrenuće određene inicijative i donositi potrebne mjere za stabilizaciju i ubrzaniji razvoj agroindustrijske proizvodnje, najavio je danas ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srpske Stevo Mirjanić.
Obraćajući se na skupu “Razmatranje mjera i aktivnosti koje je potrebno preduzeti u sektoru poljoprivrede i ruralnog razvoja” u Banjaluci, Mirjanić je istakao da će Vlada Srpske pokretati i inicijative za pitanja iz nadležnosti zajedničkih institucija, naročito kada je riječ o zaštiti domaće proizvodnje i uvozno-izvoznim poslovima.
On je, među mjere koje bi odmah trebalo provesti, naveo obezbjeđenje sredstava za isplatu zaostalih subvencija od 28 miliona KM iz prošle godine, pokretanje inicijative za uvođenje diferencirane stope PDV-a, uvođenje rigorozne kontrole na granici i uspostavu dozvoljene zaštite u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i CEFTA.
“Nećemo odustati od plavog dizela, iako nema saglasnosti zajedničkih organa BiH o tom pitanju”, naglasio je Mirjanić.
On je među neophodnim mjerama naveo i uvođenje sezonskih kvota za uvoz voća i povrća, utvrđivanje prelevmana za robe koje u zemljama porjekla imaju izvozni podsticaj.
Govoreći o sadašnjem stanju u poljoprivredi, Mirjanić je naveo da bruto domaći proizvod /BDP/ poljoprivrede u Srpskoj već tri godine zaredom bilježi negativne realne stope rasta, čemu su najviše doprinijele prirodne nepogode iz tih perioda.
“U apsolutnom smislu bruto dodata vrijednost poljoprivrede u Srpskoj stagnira posljednjih pet godina, a u relativnom smislu blago opada kao rezultat povećanja doprinosa nepoljoprivrednih sektora u stvaranju BDP-a”, rekao je Mirjanić.
On je istakao da poljoprivreda zapošljava od 31 do 32 odsto radno sposobnog stanovništva, što nije zanemarljivo, ali je nizak nivo njihove produktivnosti, dok su zasijane površine za pet godina smanjene za 46 hiljada hektara.
Prema njegovim riječima, struktura proizvoda poljoprivrede je nepovoljna, površine su male, a prinos je nizak i nema akumulacije.
Mirjanić je istakao da su, kada je riječ o animalnoj proizvodnji, u posljednjih pet godina prisutni pozitivni trendovi, ali da su još na niskom nivou.
“U voćarstvu su u posljednje vrijeme proizvođači dobro ovladali tehnologijom proizvodnje, ali se suočavaju sa problemom prodaje, a neophodno je ulagati i u rashladni i skladišni prostor, međusobno povezivati proizvođače kako bi zajednički nastupali na tržištu”, naglasio je Mirjanić.
On je naveo da se u Srpskoj navodnjava manje od jedan odsto obradivih površina, te da starosna struktura i heterogenost mehanizacije nije zadovoljavajuća. Srna