BRATUNAC, Pčelinje oprašivanje maline donosi 80 odsto bolji prinos nego oprašivanje vjetrom, a i kvalitet roda je mnogo bolji, rekao je danas u Bratuncu magistar poljoprivrede Goran Mirjanić.
“Ovaj primjer je posebno značajan za ovdašnje voćare, jer se u najvećem broju bave uzgojem maline, a slično je i sa drugim vrstama voća, kao i povrća”, rekao je Mirjanić, koji je održao stručno predavanje “Jačanje saradnje između pčelara i voćara u cilju obostranog povećanja prinosa”.
Mirjanić je izjavio novinarima da je prednost pčelinjeg oprašivanja naizraženija kod maline i kornišona.
On upoznao bratunačke pčelare i voćare o značaju pčela u oprašivanju voća i neophodnosti smanjenja korištenja pesticida u voćarstvu i povrtlarstvu, jer izazivaju uginuće pčela koji su najbolji oprašivači i bez kojih su prinosi i kvalitet mnogo slabiji.
Mirjanić je na stručnom predavanju istakao da je neophodna saradnja pčelara i voćara radi unapređenja njihove proizvodnje, ali i očuvanja pčelinjih društava bez kojih bi prinosi voća i povrća bili slabiji i do 80 odsto.
Na predavanju, koje je izazvalo veliko interesovanje bratunačkih voćara i pčelara, ukazano je da je potrebno ograničiti upotrebu pesticida i izbjegavati njihovu primjenu, posebno u blizini pčelinjaka, radi zaštite zdravlja pčela i očuvanja njihovih društava, bez kojih su znatno slabiji prinosi voća i povrća, a posebno njihov kvalitet.
Aktivnost edukacije pčelara i voćara provodi se u okviru četvorogodišnjeg projekta “FARMA” koji u deset opština u BiH finansiraju Švedska razvojna agencija SIDA i američka USAID, a realizuje firma “Košnica” iz Gradiške.
“Za očuvanje pčela u tih deset opština u narednoj godini ovim projektom je obezbijeđeno 50.000 KM”, precizirao je Mirjanić i dodao da je edukacija poljoprivrednika o značaju i zaštiti pčela značajnija od ovih finansijskih sredstava. Srna