LAKTAŠI, Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Stevo Mirjanić rekao je danas u Laktašima, gdje je obišao područja pogođena nevremenom, da će resorno ministarstvo učiniti sve da se pomogne proizvođačima da održe proizvodnju nakon ovih nevolja.
“Uredno, stručno i pedantno ćemo procijeniti svu štetu, nakon čega ćemo preduzimati mjere koje nam budu na raspolaganju da nadoknadimo dio štete”, naveo je Mirjanić, koji je danas sa načelnikom opštine Laktaši Miroslavom Kodžomanom obišao gradom oštećena područja u ovoj opštini.
Mirjanić je naveo da je veliki problem što nije sanirana šteta od prošlogodišnjih vremenskih nepogoda, a prethodnih dana već je nastala nova, koju, takođe, treba rješavati, i koja je različita od domaćinstva do domaćinstva.
“Za prošlu godinu obezbijedili smo oko 20 odsto za namirenje štete, a ove sedmice ćemo isplatiti oko pet miliona KM, čime ćemo poljoprivrednicima isplatiti ukupno 12 miliona KM”, rekao je Mirjanić novinarima.
Prema njegovim riječima, to je namirenje u odnosu na ukupno procijenjenu štetu u Republici Srpskoj od oko 67 miliona KM na biljnoj i na stočarskoj proizvodnji.
“To je vrijedna pomoć, jer su poljoprivrednici prvi koji su dobili bar dio nadoknade te izgubljene dobiti, koju je trebalo da ostvare da nije bilo vremenskih nepogoda”, rekao je Mirjanić.
On je rekao da će resorno ministarstvo pomoći i podsticati nabavku protivgradnih mreža, da bi njima bilo obezbijeđeno što više voćnjaka.
“Bez te mreže ne može se u potpunosti obezbijediti sigurnost, bez obzira na to što imamo dosta dobru protivgradnu zaštitu, koja ne može na pojedinim područjima isključiti pojavu grada”, objasnio je Mirjanić.
On smatra da bi osiguranje poljoprivrednih dobara trebalo biti masovnije, pa je proteklih mjeseci tragano za načinima osiguranja poljoprivrednih fondova.
“Nadam se da ćemo do kraja godine definisati model koji bi već sljedeće godine bio primjenjiv u Republici Srpskoj”, rekao je Mirjanić.
Vlasnik voćnjaka u selu Drugovići kod Laktaša Goran Abramović rekao je da u voćnjaku na 10 hektara površine ima oko 45.000 zasada, te da se očekivao rod od 300 tona jabuka u prvoj klasi.
“U tri dana, dva puta su nas zadesile elementarne nepogode, tako da sada nema izgleda da će ove godine biti jabuka prve klase”, naveo je Abramović i napomenuo da će u ovoj situaciji biti potrebna pomoć resornog ministarstva i opštine.
Abramović je rekao da će se tek na kraju sezone vidjeti koliko će plodovi moći da se iskoriste za industriju, gdje im je cijena mnogo niža u odnosu na cijenu prve klase voća.
Kodžoman je podsjetio da je poljoprivredne proizvođače opštine Laktaši prije nešto više od mjesec dana zadesilo olujno nevrijeme, i tada je šteta procijenjena na oko tri miliona KM.
“Nakon što utvrdimo i ovu štetu, pokušaćemo zajedno pronaći način da pomognemo tim domaćinstvima, da bismo održali proizvodnju”, rekao je Kodžoman.
Navodeći da je budžet opštine Laktaši 14 miliona KM, Kodžoman je rekao da su mogućnosti ove opštine da pomogne u saniranju šteta veoma male, te zanemarive u odnosu na pretrpljenu štetu. Srna