PRIJEDOR, Fabrika za proizvodnju keksa i vafla “Mira” iz Prijedora za 11 mjeseci ove godine proizvela 5 124 tone keksa i vafla, što je za 543 tone ili 12 odsto više nego u istom periodu prošle godine, a u odnosu na plan za 2008. proizvodnja je veća za 109 tona ili dva odsto.
U ovom periodu prodaja je bila 5 099 tona, odnosno 361 tona ili osam odsto više nego u istom periodu 2007., a u odnosu na plan prodaja je veća za 82 tone ili dva odsto.
Ostvaren je prihod od 18.800.000 KM, a neto dobiti u iznosu od 1.264.000 KM, a do kraja godine ukupan prihod biće veći od 20 miliona KM, a neto dobit premašiće 1.500.000 KM.
“Mira”, koja posluje u sastavu “Kraš grupe”, više od 80 odsto godišnje proizvodnje plasira na strana tržišta i jedan je od većih izvoznika iz Republike Srpske (RS) i BiH, rekao je danas direktor ovog preduzeća Miroslav Turnšek prilikom obilježavanja 80 godina rada “Mire”.
Predsjednik hrvatske Privredne komore i Uprave “Kraša” Nadan Vidošević rekao je da je pred “Mirom” sjajna budućnost i da ovih 80 godina nisu kraj nego početak novog puta “Mire” i “Kraša” u cjelini.
“`Kraš` se želi razvijati i biti ono što je uvijek bio, lider jugoistočne Evrope u proizvodnji konditorskih proizvoda”, naveo je Vidošević.
On je podsjetio da je “Kraš” u bivšoj Jugoslaviji bio simbol konditorske industrije, a da je “Mira”, sa pogonom izgrađenim na Svalama u Prijedoru, da nije bilo poslednjeg rata, trebalo da postane centar industije keksa.
Vidošević je kazao da je pred “Krašom” i “Mirom” budućnost, ističući da je “Kraš” sposoban da postojeću finansijsku krizu iskoristi i za, kako je rekao, određeni rast.
“`Kraš` ima vrlo širok asortiman proizvodnje i u stanju je, s obzirom na ekonomske prilike, da se prilagodi zahtjevima tržišta”, naglasio je Vidošević.
Na svečanoj akademiji, održanoj u prijedorskom pozorištu povodom jubileja, govorio je direktor “Mire” Miroslav Turnšek koji je istakao da je za 80 godina postojanja prijedorska keksara prošla različite faze razvoja i mijenjanja vlasnika.
Fabriku je ustanovio 1928. godine Vid Četić počevši proizvodnju keksa i medenjaka u pogonu u kojem je radilo dvadesetak radnika. Nakon Drugog svjetskog rata, 1948., nastavila je rad pod imenom “Mira Cikota”. 1967. udružuje se sa zagrebačkim “Krašom” koji od 2003. ima većinsko vlasništvo u “Miri”.
Od 2005., nakon sanacionih programa, fabrika postaje profitabilna i ovaj trend je zadržala i ove godine.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Keks Mire Cikote je odlican.Zasto ne pokusati se probiti na kinesko trziste?Ako Vam trebaju manji prevodi ili informacije ,mam prijateljicu iz Sangaja. Sa postovanjem Mirzeta Augsburger-Biscevic