BRISEL, Ministri iz 12 zemalja EU zatražili su od evropskog komesara za zdravlje Tomija Borga da ne odobri oblik genetski modifikovanog kukuruza koji bi se uzgajao za ljudsku upotrebu, iako on kaže da je zakonski obavezan da to učini.
Iako se genetski modifikovani usjevi uzgajaju na američkom kontinentu i u Aziji, oni su i dalje nepopularni u Evropi, gdje postoji snažan otpor javnosti, a aktivisti za zaštitu okoline strahuju od posljedica po bioraznolikost.
U svom pismu ministri navode da postoji veliko protivljenje i da zbog toga genetski modifikovan kukuruz neće biti odobren.
Pismo su potpisali ministri spoljnih i evropskih poslova Austrije, Bugarske, Kipra, Francuske, Mađarske, Italije, Letonije, Litvanije, Luksemburga, Malte, Poljske i Slovenije.
“Oni koji vjeruju u vrijednost EU sa pravom su zabrinuti kako će se to odraziti na predstojeće evropske izbore u maju”, navodi se u pismu.
Na sastanku u Briselu 19 od 28 zemalja članica EU usprotivile su se odobrenju kukuruza “pajonir 1507” otpornom na insekte, koji su zajednički razvile kompanije “Dupon i “Dau kemikal”.
Prema propisima EU, to nije dovoljno da osigura odbacivanje odluke, pa će predmet biti proslijeđen Evropskoj komisiji, koja je saopštila da mora da odobri usjeve, iako ne navodi kada će to učiniti.
Kao mogući kompromis, Komisija će razmotriti mogućnost da zemlje koje hoće da uzgajaju te usjeve mogu to da čine, a da one koje to ne žele mogu da uvedu zabranu.