BEOGRAD, Ministarstvo privrede Srbije ocijenilo je juče da povlačenje zakona o privatizaciji i stečaju iz skupštinske procedure može značiti odustajanje od reformi, “i prije i poslije eventualnih izbora“, i oštro se usprotivilo donošenju takvih odluka “van institucija i na neformalnim sastancima”, kakvim smatra posljednju sjednicu Socijalno ekonomskog savjeta.
“Od usvajanja ovih zakona zavise sve reforme, od njih zavisi da li ćemo ozdraviti našu industriju. Odustajanje od ovih zakona znači odustajanje od reformi i povratak na propalu ekonomsku politiku subvencionisanja posljednjih 10 godina koja nas je toliko već koštala“, navedeno je u dopisu koji je to ministarstvo uputilo predsjedniku Vlade Srbije i predsjedniku Socijalno ekonomskog savjeta Ivici Dačiću.
“Na ovim zakonima se testira politička volja za refome. Ako se zakoni ne donesu, to je siguran znak da se od reformi odustalo. I prije i poslije eventualnih izbora”, smatra Ministarstvo privrede.
U dopisu se podsjeća da se odluke na Socijalno ekonomskom savjetu donose koncenzusom, odnosno uz saglasnost svih članova, a na tom sastanku od 20. januara nisu pozvani predstavnici Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike i Ministarstva privrede.
Ta dva ministarstva su institucionalni članovi Socijalno ekonomskog savjeta i jedini ovlašćeni predlagači predmetnih zakona – zakona o radu, odnosno zakona o privatizaciji i stečaju.
Mediji su prenijeli da se radi o sastanku “kolegijuma” Socijalno ekonomskog savjeta, a Ministarstvo privrede podsjeća da Zakon o Socijalno ekonomskom savjetu i Poslovnik o radu Socijalno ekonomskog savjeta ne poznaju instituciju “kolegijuma“.
U dopisu se podsjeća da su na sjednici od 20. januara, osim premijera, prisustvovali i prvi potpredsjednik Vlade Aleksandar Vučić, predsjednik Unije poslodavaca Nebojša Atanacković, predsjednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović i predsjednik UGS “Nezavisnost” Branislav Čanak.
“A prema informaciji koja je objavljena na internet stranici Socijalno ekonomskog savjeta, prvi potpredsjednik Vlade nije član Socijalno ekonomskog savjeta. Takođe, prema članu 9. stav 4. Zakona o Socijalno ekonomskom savjetu, za zauzimanje stavova potrebna je saglasnost svih članova Socijalno ekonomskog savjeta. Prema članu 17. Poslovnika o radu Socijalno ekonomskog savjeta Republike Srbije, Savjet konsenzusom donosi sve odluke iz djelokruga svog rada“, podsjeća Ministarstvo privrede.
Zbog toga, kako se ističe, Ministarstvo privrede oštro se protivi donošenju odluka “van institucija i na neformalnim sastancima“.
“Iznošenje mišljenja, prijedloga i rasprava je svakako dobrodošlo u svim forumima i na svim nivoima, pa i na ovom neformalnom sastanku. Donošenje odluka svakako ne”, naglašava Ministarstvo privrede. Posebno, jer je Ministarstvo rada bilo spremno da nakon završetka javne rasprave uputi tekst nacrta zakona o radu ministarstvima na mišljenje, dok se sa sindikatima koji predstavljaju legitimne interese zaposlenih, a ne privilegije interesnih grupa, intenzivno radi na prihvatljivom rješenju i nazire mogućnost dogovora do kraja tekuće nedjelje.
“Podsjećamo da je postupak izrade Nacrta zakona o radu vodilo Ministarstvo rada, a da su reprezentativni sindikati sami odlučili da izađu iz radne grupe koja je pripremala zakon, a kasnije i bojkotovali javnu raspavu“, navodi se u saopštenju Ministarstva privrede. Tanjug