NJUJORK – Ministarstvo pravosuđa poziva Google da se odrekne svog preglednika Chrome, nakon presude u avgustu da kompanija drži monopol na tržištu pretraživanja.
Chrome, koji je Google lansirao 2008, pruža pretraživačkom divu podatke koje zatim koristi za ciljanje oglasa. Ministarstvo pravosuđa (DOJ) je u podnesku u srijedu navelo da bi prisiljavanje kompanije da se riješi Chromea stvorilo ravnopravnije uslove za konkurente u pretraživačkoj mreži.
“Da bi se otklonile te štete, (Inicijalna predložena konačna presuda) zahtijeva od Googlea da se oslobodi Chromea, što će trajno zaustaviti Googleovu kontrolu nad ovom kritičnom pristupnom tačkom pretraživanja i omogućiti konkurentskim pretraživačima mogućnost pristupa”, stoji u podnesku na 23 stranice.
Osim toga, DOJ je rekao da se Googleu sprečava sklapanje ugovora o isključivanju s trećim stranama poput Applea i Samsunga. DOJ je također rekao da se Googleu zabranjuje davanje prednosti svojoj usluzi pretraživanja unutar svojih ostalih proizvoda.
DOJ je takođe rekao da bi pravni lijekovi trebali spriječiti Google da eliminiše “nastajuće konkurentske prijetnje kroz akvizicije, manjinska ulaganja ili partnerstva”.
DOJ je rekao da “predloženi pravni lijekovi vrijede za razdoblje od 10 godina.
“U podnesku se također navodi da bi kompanija za pretraživanje trebala biti obvezna da tehničkom odboru dostavi mjesečni izvještaj u kojem se navode sve promjene u dražbi tekstualnih oglasa za pretraživanje. Predloženi pravni lijekovi osmišljeni su kako bi se prekinule Googleove nezakonite prakse i otvorilo tržište za pojavu rivala i novih sudionika”, stoji u podnesku.
Oglašavanje na pretraživačkoj mreži ostvarilo je 49,4 milijarde dolara prihoda u trećem tromjesečju matične kompanije Alphabet, što predstavlja tri četvrtine ukupne prodaje oglasa u tom razdoblju.
Zahtjev DOJ-a predstavlja najagresivniji pokušaj agencije da razbije tehnološku kompaniju od njenog antimonopolskog slučaja protiv Microsofta, koja je sklopila nagodbu 2001. godine.
Uz svoj poziv Googleu da se oslobodi Chromea, DOJ je rekao da bi prisiljavanje pretraživačke kompanije da se oslobodi svog mobilnog operativnog sisitema Android takođe pomoglo u ponovnom uspostavljanju konkurencije, “ali tužioci shvatju da takvo oduzimanje može izazvati značajne prigovore od strane Googlea ili drugih učesnika na tržištu”:
Umjesto toga, DOJ je sugerisao da bi drugi lijekovi trebali biti dovoljni da “otupe Googleovu sposobnost da koristi svoju kontrolu nad Android ekosistemom za favorizovanje svojih općih usluga pretraživanja”, i ako “u konačnici ne uspiju postići visoke standarde za značajno olakšanje u ovim kritičnim tržištima, sud bi mogao zahtijevati povratak na prijedlog o ukidanju Androida.
U avgustu je savezni sudac presudio da Google drži monopol na tržištu pretraživanja. Presuda je uslijedila nakon što je vlada 2020. podnijela značajnu tužbu, tvrdeći da je Google kontrolisao opšte tržište pretraživanja stvarajući snažne prepreke ulasku i povratnu spregu koja je održavala njegovu dominaciju. Sud je utvrdio da je Google prekršio zakon koji zabranjuje monopole.
Prošlog mjeseca DOJ je naznačio da razmatra razdvajanje Googleovih kompanija, uključujući potencijalno razdvajanje njegovih odjela za Chrome, Play ili Android.
Osim toga, DOJ je predložio ograničavanje ili zabranu ugovora o neispunjenju obveza i “drugih dogovora o podjeli prihoda koji se odnose na pretraživanje i proizvode povezane s pretraživanjem.
To bi uključivalo Googleove dogovore o pretraživanju s Appleom na iPhoneu i Samsungom na njegovim mobilnim uređajima, ugovore koji kompaniju koštaju milijarde dolara godišnje u isplatama. Google je rekao da će se žaliti na presudu o monopolu, što bi donijelo sve konačne odluke o pravnom lijeku. Pravni stručnjaci vjeruju da će sud tražiti od Googlea da ukine određene ekskluzivne ugovore, poput ugovora s Appleom. Dok je prekid malo vjerovatan ishod, rekli su stručnjaci, sud bi mogao zatražiti od Googlea da korisnicima olakša pristup drugim pretraživačima. SeeBiz