BANJALUKA – Ministarstvo pravde Republike Srpske već dvije godine, otkako je izmijenjen zakon o notarskoj službi pokušava pronaći notare za pojedine lokalne zajednice u Republici Srpskoj, ali su zbog neisplativosti takvi pokušaji bezuspješni.
Podsjetimo, Ministarstvo pravde je novim Zakonom o notarskoj službi predvidjelo najmanje jedno službeno sjedište notara u svakoj lokalnoj zajednici i ukinulo kriterijum da jedan notar ide na 20.000 stanovnika.
Novi pokušaj Ministarstva je aktuelan ovih dana, kada je raspisan konkurs putem kojeg traže notare za 39 lokalnih zajednica.
Konkursom se traže notari za Sokolac, Istočni Stari Grad, Berkoviće, Trnovo, Bileću, Višegrad, Vlasenicu, Vukosavlje, Gacko, Donji Žabar, Istočni Drvar, Istočni Mostar, Jezero, Kalinovik, Kneževo, Kostajnicu, Krupu na Uni, Kupres, Lopare, Ljubinje, Miliće, Nevesinje, Novo Goražde, Osmake, Oštru Luku, Pelagićevo, Petrovac, Petrovo, Ribnik, Rogaticu, Rudo, Srbac, Srebrenicu, Stanare, Han Pijesak, Čajniče, Šekoviće, Šipovo i Trebinje.
Za svaku od ovih zajednica je raspisan konkurs za po jednog notara, a poznato je da većina opština sa ovog spiska već godinama ne može pronaći nekog ko je voljan biti notar na njihovom području.
Predsjednica Notarske komore Republike Srpske Slada Ivelić za CAPITAL pojašnjava da je obaveza Ministarstva da svakih šest mjeseci raspisuje konkurs za notara.
„Vjerovatno nema zainteresovanih lica u pojedinim lokalnim zajednicama koja bi mogla ostvariti dovoljan promet radi održivosti notarske kancelarije i nema dovoljan broj stanovnika na tim opštinama“, istakla je Ivelićeva.
Dodala je da ukoliko neko ne može imati održivu notarsku kancelariju, ta osoba ne može ostaviti svoj siguran posao i biti notar u lokalnoj zajednici gdje se to ne isplati.
„Mi ne možemo popuniti Srbac. Čelinac je više od deset godina bio bez notara, nedavno smo ga dobili. Namjera zakona je da svi građani budu zadovoljeni u pružanju notarskih usluga, ali jednostavno u pojedinim opštinama nema zainteresovanih lica koja bi se prijavila na te pozicije“, rekla je Ivelićeva.
CAPITAL je ranije pisao da se i evropske zemlje susreću sa sličnim problemima, s tim da je u pojedinim slučajevima država notaru omogućila da se pored tog posla bavi i advokaturom. U Republici Srpskoj ova dva poziva su striktno razdvojena.
Advokati u Republici Srpskoj su imali sličan prijedlog, ali ga vlast nije prihvatila. Naime, oni su tražili da se i njima kao i notarima daju ovlašćenja kod sklapanja i propisivanja ugovora.
Advokatska komora Republike Srpske je ranije pokušala da ospori Zakon o notarima RS, tvrdeći da se notarima daje monopol i da bi i jedni i drugi trebali biti ravnopravni, ali je Ustavni sud RS njihovu apelaciju odbio, o čemu je CAPITAL ranije pisao.
Inače, prema imeniku Notarske komore Republike Srpske najviše notara radi u Banjaluci, i to njih 13. Slijedi Bijeljina sa osam i Prijedor sa četiri notarske kancelarije.
CAPITAL: Bojana Ninković
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Monopol koji imaju notari koji im je dala država treba ukinuti. Trebao kao u Srbiji i Hrvstskoj da ko god ima državni pravni fakultet, ima položen pravosudni ispit može raditi notarske isprave. Tako da svaka advokatska kancelarija i opštinska uprava može raditi pomenute poslove. Ovo je samo naprevljeno da se pojedinci obogate za poslove koje može raditi srednja upravna škola.
Monopol koji imaju notari koji im je dala država treba ukinuti. Trebao kao u Srbiji i Hrvstskoj da ko god ima državni pravni fakultet, ima položen pravosudni ispit može raditi notarske isprave. Tako da svaka advokatska kancelarija i opštinska uprava može raditi pomenute poslove. Ovo je samo naprevljeno da se pojedinci obogate za poslove koje može raditi srednja upravna škola.
Slažem se sa Vasom. Ovo je kriminal oko notara i samo povlašteni dobijajaju da rade. Ove poslove treba prepustiti tržištu i onda će i cijena usluga biti 3 puta jeftina za gradjane i privredu. To su tipizirani poslovi koje je nekad radila opštinska administracija i treba postavit pitanje čemu nam sjede pravnici u opštinskoj upravi. Oni su nekad ovjeravali ugovore.
Najbolje rjesenje bi bilo da svako ko polozi notarski ispot moze da radi taj posao, ukljucujuci i advokate (uz pravilo o sukobu interesa), i problem rijesen!
Međutim, to ce se tesko desiti obzirom na izlobirani izopaceni monopolski sistem notarijata u BiH!
Jedna rečenica u zakonu bi bila dovoljna, da to može u svakoj opštini, pa nek mora notar neki odnekud po službenoj dužnosti to raditi, ko je najbliži… Kao što bi pošta trebala davati bankarske usluge tamo gdje nema banke… ali nema volje, postaćemo SIBIR
To je neoFEUDALIZAM… pokušavaju uspostaviti nasljedne kaste! Ovaj narod se mora odlučiti, sudeći po broju stanovnika (pogotovo mladih) po sistemima koji su ovde bili, nama je SOCIJALIZAM ILI SMRT… I nervira me priča da Srbin mora biti pravoslavac, kad se zna da su većina Partizana bili Srbi (Mladena Stojanovića su ubili Četnici, ne Ustaše)