SARAJEVO, Pomoćnik ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Hajrudin Podbićanin izjavio je danas u Sarajevu da je mišljenje Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH da ne treba povećati akciza na pivo i bezalkoholna pića, jer povećanje ne bi donijelo nikakve pozitivne efekte privredi.
On je rekao da bi to samo izazvalo gašenja radnih mjesta i zatvaranja privrednih subjekata.
“Mi u Ministarstvu razmišljamo na drugačiji način, odnosno djelujemo u pravcu razvoja i stimulisanja privrede, jer jedino tako možemo zaposliti ljude i puniti budžet. Povećanje akciza ne ide u korist ni privredi, ni budžetu BiH”, rekao je Podbićanin novinarima.
Na prezentacije Socio-ekonomske analize o uticaju predloženog povećanja akciza na bezalkoholna pića i na proizvodnju piva u BiH održanoj u Spoljnotrgovinskoj komori /STK/ BiH, profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu Sead Kreso rekao je da nametanje dodatnih, odnosno, namjenskih akciza industriji bezalkoholnih pića u BiH, donosi veći rizik privredi BiH nego korist od ubranih javnih prihoda.
“U trogodišnjem periodu, to bi dovelo do gubitka od 110,6 miliona KM po osnovu manje ubranog PDV-a, radi smanjenja potražnje, ali i gubitka 320 radnih mjesta, radi smanjenja proizvodnje u industriji bezalkoholnih pića i svim povezanim industrijama, te gubitka od 16,4 miliona KM po osnovu gubitka neto plata, doprinosa i poreza na dohodak i smanjenja BDP-a za 462 miliona KM”, istakao je Kreso, koji je, između ostalih, radio na ovoj analizi.
Prema njegovim riječima, kupci u BiH bi konzumirali manje kvalitetne, jeftinije supstitute, a istovremeno bi se uvećao obim sive ekonomnije.
Predsjednik Grupacije proizvođača piva pri Spoljnotrgovinskoj komori BiH Edin Ibrahimpašić rekao je da prijedlog povećanja akciza na pivo nije opravdan i nije u interesu građana BiH, jer će teret u većoj mjeri podnijeti građani nižih primanja, koji prema istraživanjima, najviše konzumiraju pivo.
On je ponovio da će povećanje akciza destabilizovati poslovanje domaćih pivara, i prije svega, izazvati pad prodaje domaćeg piva u BiH, te povećati njihovu nelikvidnost.
“Uvoznicima će omogućiti povećanje udjela na tržištu BiH, apsorbovanjem najavljenog povećanja akcize u trenutnu cijenu gotovog proizvoda, a na kraju sigurno neće donijeti prihode koji se očekuju. Pogotovo zbog činjenice da udio povećanja akcize na pivo od 12,9 miliona KM u ukupnom prihodu fondova zdravstvenog osiguranja čini samo 1,79 odsto”, istakao je Ibrahimpašić.
Predsjednik Grupacije proizvođača bezalkoholnih pića i voda pri STK BiH Haris Muslić rekao je da bezalkoholna pića nisu standardna akcizna grupa koja se oporezuje u zemljama članicama EU.
Prema njegovim riječima, pojedine zemlje Unije, poput Finske i Mađarske, uvele su akcize na bezalkohona pića, ali je učešće ovih prihoda u ukupnim prihodima od akciza manje od jedan odsto, tako da su to zanemarivi porezi.
“Stanje u okruženju BiH je sljedeće – Hrvatska ima učešće prihoda od akciza na bezalkoholna pića u ukupnim prihodima od akciza u prosjeku jedan odsto, u Srbiji nisu nametnute akcize na bezalkohona pića, a ona je najveći proizvođač u regionu”, naveo je Muslić.
On je istakao da je u periodu od 2009. godine do 2012. učešće prihoda od akcize na bezalkoholna pića u BiH u ukupnim prihodima od akciza u prosjeku bilo manje od dva odsto, što je u odnosu na susjedne zamlje, najbliže konkurente, značajno veće opterećenje industrije BiH i negativan pritisak na njenu konkurentsku poziciju.
Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje BiH je prije tri mjeseca usvojio Nacrt Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o akcizama, odnosno povećanje akciza na pivo od 15 feninga po litru, te povećanje akciza na bezalkoholna pića, bez voda. Srna