BANJALUKA – Ministarstvo komunikacija i transporta (MKT) Bosne i Hercegovine predložilo je da se 1,7 miliona maraka od dozvola koje plaćaju licencirani mobilni operateri uplati za izgradnju mosta u Gradišci.
Ministarstvo je donijelo Nacrt odluke kojim je predviđeno da dio sredstava uplaćenih po osnovu dozvola za korištenje radiofrekventnog spektra za pružanje usluga putem mobilnih pristupnih sistema bude uplaćen za Projekat izgradnje međudržavnog mosta Gradiška na autoputu Banjaluka-Gradiška-Okučani.
U obrazloženju ovog nacrta je navedeno da je za završetak ugovora za radove na ovom mostu potrebno osigurati 550.000 evra, po osnovu ugovora za nadzor 300.000 evra, te za završnu finansijsku reviziju oko 20.000 evra što ukupno iznosi 870.000 evra ili 1,7 miliona maraka.
„Predlažemo da se dio sredstava od pomenutih dozvola u iznosu 1,7 miliona KM iskoristi za izmirenje obaveza na projektu izgradnje međudržavnog mosta Gradiška“, naglašeno je u nacrtu čiji je predlagač Ministarstvo komunikacija i prometa.
Skrenuli su pažnju na hitnost usvajanja ove odluke kojom se namjenska sredstva raspoređuju u svrhu izmirenja obaveza za most u Gradišci.
„Naglašavamo da je dodjela ovih sredstava vrlo hitna, a potreba je nastala kao posljedica kašnjenja u isplati grant sredstava predviđenih za ovu svrhu, što je okolnost na koju ovo ministarstvo ne može uticati“, upozoreno je u ovom dokumentu.
Ukupna sredstva od ovih dozvola iznose 52,5 miliona maraka.
Podsjetimo, kako su mediji nedavno objavili MKT BiH i „Hrvatske ceste“ uskoro bi trebalo da završe procedure u vezi sa ugovorom o održavanju mosta na Savi kod Gradiške, kako bi preko njega radne mašine „Integral inženjeringa“ mogle pristupiti gradilištu brze ceste.
Takođe je objavljeno da su nemogućnost pristupa gradilištu, uz nepovoljne vremenske uslove prošle godine, doveli do nekoliko zastoja na radovima, zbog čega su u opasnost došli rokovi za izgradnju kompletne dionice (kraj februara naredne godine), koja treba da auto-put Banjaluka – Gradiška poveže s autoputem Zagreb – Beograd.
Tada je najavljeno da bi gradilište trebalo biti otvoreno za mjesec dana, tačnije, početkom ovog mjeseca.
Važno je napomenuti da je prošle godine u Službenom glasniku BiH objavljena Odluka kojom se dio sredstava za korištenje radiofrekventnog spektra u iznosu od 2,5 miliona KM usmjerava za finansiranje 50 odsto projekta izgradnje međudržavnog mosta preko rijeke Tare Hum-Šćepan Polje.
Ipak, ulaganje sredstava u ovaj projekat su upitna jer niko nije primijetio bilo kakvo poboljšanje na pomenutoj dionici, te kako ističu čitaoci portala CAPITAL koji su nedavno posjetili Crnu Goru, put koji spaja dvije države je u katastrofalnom stanju.
CAPITAL: Bojana Ninković