BANJALUKA – Konkurencijski savjet BiH kaznio je sa 15.000 maraka Ministarstvo finansija Republike Srpske jer je spriječavalo i narušavalo konkurenciju kod izrade i vođenja računarskog sistema (RAS) u koji su uvezane kladionice i kockarnice u Srpskoj, saznaje CAPITAL.
U Savjetu su ocijenili da je Ministarstvo postavljanjem kriterijuma prema kojima na javni konkurs za izradu RAS-a mogu prijaviti samo firme sa sjedištem u Republici Srpskoj ograničilo tržište i onemogućilo ostalima koji se bave istim poslovima, a imaju sjedište u Federaciji ili inostranstvu da se prijave na konkurs.
Stava su i da je Ministarstvo finansija ograničilo tehnički razvoj na tržištu kada je propisalo da će izabrana firma vršiti poslove održavanja na period od 10 godina te da je to predug period.
Ocjenjuju da troškovi izrade softvera koje je prikazalo Ministarstvo finansija nisu mjerodavni jer Ministarstvo ove iznose nije opravdalo konkretnim dokazima, nego se radi o njihovoj internoj procjeni.
„Utvrđuje se da ministarstvo finansija Republike Srpske sprečava, ograničava i narušava konkurenciju. Osporene odredbe Pravilnika o tehničkim karakteristikama računarskog sistema su ništavne“, navodi se u rješenju Konkurencijskog savjeta BiH.
Da se pravilnikom ograničava konkurencija CAPITAL je pisao u maju prošle godine u tekstu “Kockanje u Srpskoj kontrolisaće neke od omiljenih IT kompanija“.
Podsjećamo, Pravilnik koji reguliše vođenje i rad ovog računarskog sistema nedavno je oboren na Ustavnom sudu Republike Srpske.
U presudi se navodi kako je ministrica Zora Vidović prekoračila je svoja zakonska ovlašćenja i suprotno Ustavu Republike Srpske obavezala priređivače igara na sreću u Srpskoj da plaćaju troškove održavanja računarskog sistema u koji su uvezani.
Naknade koje je Ministarstvo uvelo kladioničarima su ogromne. Za priključenje na server za internet igre ili za elektronske igre plaća se jednokratna naknada od po 5.000 maraka.
Da se kladionica uključi u sistem plaća se 300 maraka jednokratno, zatim 50 maraka za svaki aparat, te pola marke po svakom igraču.
Pored toga priređivači su u obavezi da mjesečno plaćaju naknadu od 100 maraka po uplatno-isplatnom mjestu i po 40 maraka za svaki aparat. Po svakom aktivnom igraču u internet igrama, dužni su da plaćaju jednu marku.
CAPITAL: D. Tovilović