SARAJEVO, Interna revizija je funkcionalno i kadrovski uspostavljena ili u postupku uspostavljanja, u skladu sa važećim propisima, u 17 od predviđenih 18 institucija BiH, navodi se u godišnjem konsolidovanom izvještaju interne revizije za prošlu godinu.
U prošloj godini 17 jedinica interne revizije institucija BiH sačinilo je ukupno 119 izvještaja interne revizije, dok je u 2016. godini 13 jedinica interne revizije sačinilo ukupno 128 izvještaja, saopšteno je iz Ministarstva finansija i trezora BiH.
Najveći broj preporuka koje su interni revizori dali u svojim izvještajima u prošloj godini odnosi se na unapređenje sistema obračuna plata i naknada plata, sistema upravljanja ljudskim resursima, sistema u oblasti javnih nabavki kao i na unapređenje u oblasti upotrebe službenih vozila.
Centralna harmonizacijska jedinica Ministarstva finansija i trezora BiH, u skladu sa zakonskom obavezom, sačinila je konsolidovani izvještaj o sistemu finansijskog upravljanja i kontrole u institucijama BiH i konsolidovani izvještaj interne revizije za prošlu godinu.
Savjet ministara razmatrao je oba izvještaja i obavezao Centralnu harmonizacijsku jedinicu da ih dostavi Parlamentarnoj skupštini BiH.
Prema podacima iz godišnjeg konsolidovanog izvještaju o sistemu finansijskog upravljanja i kontrole institucijama BiH, u 2017. godini ostvaren je određeni napredak u uspostavljanju i razvoju ovog sistema, ali taj napredak još nije na zadovoljavajućem nivou.
“Analizom rezultata dobijenih iz izvještaja institucija BiH za prošlu godinu može se zaključiti da je upravljanje rizicima komponenta finansijskog upravljanja i kontrole koja je najslabije razvijena u institucijama BiH, te da je mali broj institucija preduzeo korake za proces upravljanja rizicima u skladu sa smjernicama za provođenje procesa upravljanja rizicima u institucijama BiH”, navedeno je u ovom izvještaju. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Vesina institucija u bih su apsolutno nepotrebne. Od nivoa mjesne zajednice do nivoa predsednistva.
Postoje samo za trosenje novca poreskih obveznika na placanje glasacke masinerije.