BEOGRAD, Svako ministarstvo treba da ima jaku unutrašnju kontrolu i pravilnike koji jasno određuju neophodne postupke u budžetskom računovodstvu, kaže Milica Bisić.Bisić, profesorka Fakulteta za ekonomiju, finansije i administraciju (FEFA), je rekla da sve te obaveze već postoje jasno uvrđene u Zakonu o budžetskom sistemu Republike Srbije, kojim se detaljno uređuje planiranje, priprema, donošenje i izvršenje republičkog budžeta.
“Svako ministarstvo, ne samo Ministarstvo finansija , trebalo bi da ima veoma jaku sopstvenu unutrašnju kontrolu. Znači, da se definišu jasni postupci. Važno je da postoji pravilnik ili akt, u kojem se jasno definiše šta sve od dokumentacije mora da postoji”, rekla je Bisićeva, inače profesor javnih finansija.
“Kada bih ja imala svoju firmu, logično je da nedokumentovano ne treba nikom da dam pare”, zaključila je Bisićeva povodom prekršajnih prijava protiv 11 sadašnjih i bivših ministara u Vladi Srbije.
Direktor Instituta za tržišna istraživanja Miloje Kanjevac ocjenjuje da u redu kad revizija radi svoj posao, ali pitanje je kako to da se desi odjednom da oni koji uče i kontrolišu druge, sami prave prekršaje.
“To u jednoj kući nebi smelo da se desi. Zamislite da ja kao ministar potpisujem nešto na šta nemam pravo i trošim nešto na šta nemam pravo, pa kako onda da tražim da jednog tamo običnog malog vlasnika radnje kazne, što je isto to uradio”, zapitao se Kanjevac.
Na pitanje da li je visina kazne od 50.000 dinara odgovarajuća, Kanjevac je rekao da je to relativno, jer zavisi od samog prekršaja i dodao da bi njega u svakom slučaju bilo sramota da je ministar koji je napravio prekršaj, a da ga nisu kaznili. Kanjevac smatra da je za ministre kazna već i sama činjenica “što su se pojavili u novinama”, gdje ih predsjednik vlade “kao kritikuje”. Tanjug