BIJELJINA, Ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Republike Srpske /RS/ Miroslav Milovanović posjetiće sutra Prehrambenu industriju “Sava Semberija” u Bijeljini gdje će sa rukovodstvom preduzeća razgovarati o obezbjeđivanju sigurne domaće sirovine, izjavio je Srni Dragomir Ljubojević, šef Službe za odnose sa javnošću kompanije “Sava”.
“Nakon privatizacije 2009. godine i uspješne prve faze revitalizacije `Sava` je u 2010. godini preradila 4500 tona gotovih proizvoda, od čega je svega 20 odsto sirovine obezbijeđeno na domaćem tržištu. Sa ministrom ćemo razgovarati o načinima na koji se poljoprivrednicima u Srpskoj i BiH može pomoći da obezbijedimo domaću sirovinu, o čemu intenzivno razgovaramo sa proizvođačima Semberije, Posavine i Krajine”, rekao je Ljubojević.
“Sava” ima 75 zaposlenih, a u sezoni zapošljava i do 300 radnika.
Sastanak sa ministrom Milovanovićem zakazan je za 14.00 časova u sjedištu kompanije “Sava”, a Milovanović će u 10.00 časova u Bijeljini posjetiti i fabriku za sušenje voća, povrća, ljekovitog bilja i začina “Semberka” u naselju Janja.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
“Sava” je samo 20% sirovine prikupila sa područja Semberije, ali je zato iz agrarnog fonda opštine Bijeljina dobila grant od 350.000 KM za podsticaj poljoprivredne proizvodnje (očigledno u okruženju). Za svakog zaposlenog Savi je iz Ministarstva poljoprivrede doznačen iznos i do 2.000 KM (u zavisnosti od stručne spreme) kao podsticaj za zapošljavanje u toj oblasti. U sklopu programa sufinansiranja rada pripravnika za svakog zaposlenog pripravnika – kojih ima desetak, “Savi” se refundira iznos od 80% plate(nisam siguran ali mi se čini da se radi o tom procentu). Zatim je ministar Gluhaković za potrebe robnih rezervi unaprijed otkupio rod graška od “Save” u iznosu od 500.000 KM (o svrsishodnosti postupka da i ne pričamo). Poznato je da se pri kupovini preduzeća kupuju i prava i obaveze koje to preduzeće ima. Pri kupovini “Save” iznos od 2.000.000 KM, za koliko je kupljena, je Vlada odmah prebacila radnicima kako bi izmirila obaveze koje je imala prema njima, tako da je novi vlasnik praktično samo izmirio obaveze a preduzeće dobio gratis. Ako uzmemo u obzir da je država dala preduzeće,zatim ga subvencionisala, platila radnike, i na kraju kupila proizvod (koji joj realno ne treba)može se izvući očigledan zaključak da se ovdje radi o pranju novca, te da će na kraju, kada posluži svrsi, “Sava” poslužiti kao idelana lokacija za stambenu izgradnju (samo se nadam da neće dobiti i tu kakvu subvenciju).