BANJALUKA, Ministar finansija u Vladi Republike Srpske Aleksandar Džombić odgovorio je danas na jučerašnje otvoreno pismo, koje mu je uputio predsjedavajući Odbora direktora „Transparensi internešenela BiH“ Boris Divjak, u vezi sa dostavljanjem privatizacione dokumentacije za naftnu industriju Republike Srpske i RiTE „Gacko“:
„Poštovani,
Vašim otvorenim pismom pokazali ste da, ili niste informisani da Ministarstvo finansija nije nadležan organ za dostavljanje traženih informacija, u šta sumnjam, ili da prava namjera Vašeg obraćanja nije dostavljanje tražene informacije.
Rukovodeći se isključivo činjenicama, a poštujući odredbe Zakona o slobodi pristupa informacijama, (“Službeni glasnik Republike Srpske”, broj 20/01), obavještavam Vas o sljedećem:
• U skladu sa članom 14. stav 2. (a) Zakona o slobodi pristupa informacijama odobravamo Vam lični pristup traženim informacijama u prostorijama nadležnog organa, u ovom slučaju Ministarstva privrede energetike i razvoja, uz prethodnu razumnu vremensku najavu.
• S obzirom da Vlada RS nije potpisnik Ugovora o zajedničkom ulaganju koje se odnosi na MH Elektroprivrede RS, RiTE Gacko i ČEZ-a, u skladu sa članom 13. Zakona o slobodi pristupa informacijama, upućujemo Vas na MH Elektroprivredu RS a.d Trebinje.
Na ovaj način smatram da sam odgovorio na ono što u Vašem pismu predstavlja nedoumicu zasnovanu na nepoznavanju određenih propisa i procedura.
Sve ostalo o čemu govorite izlazi iz sfere činjeničnog i prelazi na polje politikantske kampanje, s ciljem diskreditovanja Vlade Republike Srpske.
Gospodine Divjak, sadržina Vašeg pisma očigledno pokazuje da Vaša namjera nije isključivo pribavljanje informacija već promocija ličnih interesa i stavljanje u funkciju političkih pritisaka na Vladu Republike Srpske.
Zbog istinitog informisanja javnosti upozoravam na činjenice koje ste Vi u pismu, (ne)namjerno izostavili:
Metod direktne pogodbe je zakonom predviđen kao jedan od mogućih načina izbora partnera za privatizaciju preduzeća od strateškog značaja u Republici Srpskoj. To je potpuno legalan i precizno definisan proces koji Vlada može da provede kada za to pribavi neophodnu saglasnost Narodne Skupštine Republike Srpske, što je Vlada i učinila.
Ne postoji ni jedan značajan element vezan za privatizaciju NIRS koji nije razmatran na sjednicama Vlade RS, i koji nije dobio saglasnost najvišeg zakonodavnog tijela u RS. Istovremeno, o svakoj od faza kroz koje su razgovori sa stranim partnerima prolazili, javnost je bila redovno informisana.
U Vašem pismu pominjete i privatizaciju Rudnika i termoelektrane Ugljevik koja se uopšte ne provodi, te tako dodatno obmanjujnjete javnost .
Takođe, govorite o gubitku povjerenja stranih investitora i dešavanjima na berzi, a svjesno ne spominjete činjenicu da je upravo ova Vlada u poslednjih godinu i po dana usvojila niz savremenih zakonskih rješenja, usklađenih sa evropskim direktivama. Navedena zakonska rješenja su potpuno uredila finansijski sektor Republike Srpske, za što smo dobili pozitivne ocjene međunarodnih finansijskih institucija, ukuljučujući i Evropsku komisiju.
Nadam se da je Vaš komentar u vezi sa Banjalučkom berzom posljedica Vašeg profesionalnog interesa, a ne ličnog “transparentnog” angažmana.
Vašim površnim ocjenama po pitanjima budžeta, infrastrukture, zapošljavanja, zdravlja, bezbjdnosti, pa sve do računovodstvenih standarda i čuvanja okoline, zavaravate javnost i ne provodite osnovne ciljeve postojanja institucije koju predstavljate u BiH.
U RS postoji niz institucija zaduženih za poštovanje propisa iz oblasti koje ste Vi tako površno naveli u Vašem pismu. Pri tom mislim prvenstveno na Službu revizije javnog sektora u RS koja, kao što i sami znate, veoma kritički posmatra rad svih institucija, a prvenstveno Vlade, i javno prezentuje svoje nalaze.
Služba javne revizije svoj posao je obavila za 2006. god. Ta Služba je kompetentna i nadležna da to čini, te Vas pozivam da bez bespotrebnih pritisaka dozvolite da ova Služba obavi svoj posao i za 2007 god.
Podsjećam i Vas i javnost da revizorski izvještaj Vlade Republike Srpske za 2006. godinu prvi put od osnivanja Službe revizije nije negativan.
Vašim ocjenama očigledno ste se izdigli iznad svih kontrolnih institucija Republike Srpske, čime ste zloupotrijebili osnovnu ideju postojanja jedne takve nevladine organizacije kao što je „Transparency International“.
Podjsetiću Vas g. Divajak da je u proteklih godinu i po Vlada RS građanima vratila vjeru u budućnost Republike Srpske, na šta su oni, za koje se Vi tako iskreno brinete, odgovorili tolikim povjerenjem Vladi.
Vlada RS će nastaviti da radi svoj Ustavom i zakonima definisani posao i za njega će odgovarati nadležnim institucijama i prevashodno građanima koji su joj iskazali povjerenje“, stoji u pismu ministra Aleksandra Džombića.