ŠTOKHOLM, Iako među ekonomistima traju rasprave treba li u recesiji uopšte težiti uravnoteženom budžetu države primjer Švedske, za čiju je ekonomsku politiku trenutno odgovoran nekonvencionalan ministar finansija Anders Borg, dokazuje da se može i štediti i ostvarivati rekordan rast privrede.
Borg je tokom godišnjeg sastanka MMF-a, koji je za njega protekao u najrelaksiranijoj atmosferi od početka krize, pojasnio Foreignpolicy.com-u da iz stope rasta BDP-a od 7,2 odsto stoje tri preduslova. Prvi je loše iskustvo, drugi sreća, a treći su dobro odabrane politike.
Borg tvrdi da je aktualna švedska vlada u naslijeđe dobile loše iskustvo građana s visokim deficitom u 90-tim godinama zbog kojeg su lošije živjeli mnogi, pa danas ne treba uvjeravati Šveđane u potrebu uravnoteženog budžeta jer ga već podržava 98 odsto birača.
Borg tvrdi da je Švedska imala sreću što zbog orijentacije privrede na proizvodnju koja je kombinacija visoke tehnologije i čelika, koja je sticajem okolnosti na današnjem globalnom tržištu vrlo tražena jer privreda, koja kupuju takvu robu rastu po stopama od preko 7 odsto.
Treći razlog za uspjeh su strukturne reforme koje je Švedska preduzela na vrijeme, prije krize. Švedska se 2006. Odlučila na smanjenje poreza, reformu penzionog sistema i veliko restrukturisanje sistema prava za nezaposlene. Zbog tih reformi strah da će budžet podbaciti četiri odsto tokom krize nije se ostvario jer su troškovi već bili uravnoteženi sa prihodima.
Borg međutim upozorava da je oporavak u Evropi vrlo nejednak te da su s jedne strane sjeverne države sa rastom od oko pet odsto. Tu nije samo Švedska već i Estonija, Poljska, Finska, a posebno Njemačka. S druge strane nalaze se mediteranske države zbog kojih ECB i dalje mora držati niske kamatne stope.