BANJALUKA – Prosječna plata u Republici Srpskoj u posljednjih 12 mjeseci porasla je za oko devet odsto, odnosno 125 maraka, a najveći rast, procentualno gledajući, imali su zaposleni u sektorima trgovine, građevinarstva i prerađivačke industrije.
Otkrivaju ovo najnoviji podaci Saveza sindikata Republike Srpske, iz kojih se može vidjeti – da su uslovno rečeno rekorderi – zaposleni u trgovini, koji su imali povećanje plata za 16,1 odsto, odnosno za 198 maraka. Odmah iza njih su građevinci, kojima su primanja u posljednjih 12 mjeseci porasla za 14,7 odsto – 154 marke.
Ono što ohrabruje jeste rast plata u prerađivačkoj industriji od 14,5 odsto te je tako plata zaposlenih u ovom sektoru porasla za 166 maraka – sa 1.067, koliko je iznosila u avgustu prošle godine, na 1.233 marke.
Ovaj rast, odnosno neznatno smanjenje platnog jaza, može se objasniti time što je početkom ove godine došlo do povećanja minimalca sa 700 na 900 maraka. Procentualno gledajući bilo je za oko 30 odsto. Upravo podaci za trgovinu ukazuju na to da poslodavci većinu svojih radnika, u nekim slučajevima čak dvije trećine, drže na takozvanom minimalcu.
Ono što zabrinjava, ali ostaje i veliki problem, plate u ovim sektorima su i dalje od 15 do 30 odsto manje od prosječnih primanja u Republici Srpskoj. Ta razlika se kreće od 200 maraka u slučaju prerađivačke industrije, do 300 maraka u slučaju građevinarstva, koje je posljednjih par godina bilo najveći pokretač privrede u Srpskoj. Nažalost, poslodavci se vrlo rijetko odlučuju za povećanje plata, iako se sve više suočavaju sa nedostatkom kvalifikovane radne snage, koja odlazi u inostranstvo.
Prema podacima Saveza sindikata, prosječna plata u avgustu ove godine iznosila je 1.411 maraka, a glavni “krivci” za to su i dalje zaposleni u sektoru finansija i osiguranja, ali i informacija i komunikacija, u kojima se prosječne zarade kreću oko 1.830, odnosno 1.814 maraka, što je za oko devet odsto više nego prije 12 mjeseci. Prosjek popravljaju i zaposleni u elektrosektoru, koji imaju platu od oko 1.697 maraka.
Ono što je interesantno, u ovom sektoru zabilježeno je jedno od najmanjih povećanja plata, od svega 4,4 odsto. Iza njih su samo zaposleni u obrazovanju, gdje je došlo do rasta ličnih primanja za 4,2 odsto. Prosvjetari su dobili deblje koverte samo za 72 marke. Povećanje plata ispod prosjeka u ovom posmatranom periodu imali su i zaposleni u poljoprivredi i šumarstvu – i kretalo oko sedam odsto. Rast primanja u ova dva sektora nije uspio da pokrije rast vrijednosti potrošačke korpe za 110 maraka.
Kada je u pitanju sindikalna potrošačka korpa, ona je u avgustu ove godine iznosila 2.615 maraka, što je za 110 maraka više nego u avgustu prošle godine. Prosječna plata danas pokriva 53,95 odsto vrijednosti ove korpe, što je za 2,6 odsto više nego 2023. godine, kada je to iznosilo 51,3 odsto. I dalje se najviše novca izdvaja za prehranu – 1.182 marke, za 70 maraka više nego prije 12 mjeseci. Zaključak je da većina porodica u kojima ne rade dva člana ne može svojim kućnim budžetima pokriti sve troškove potrošačke korpe.