BANJA LUKA – Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Savo Minić uspio je u otvorenoj namjeri da sportsko-rekreaciono lovište „Manjača“ dodijeli na korištenje novoformiranom lovačkom udruženju „Manjača-Stričići“ Banjaluka na period od dvije i po godine, potvrđeno je za CAPITAL.
Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS precizirali su da su se na konkurs za dodjelu sportsko-rekreacionog lovišta „Manjača“ koji je objavljen početkom septembra prijavila lovačka udruženja „Manjača-Stričići“ i „Zmijanje“ iz Banjaluke koje je, kako se navodi, korisnik lovišta Banjaluka.
„Ministarstvo je u skladu sa Pravilnikom o opštim uslovima, postupku i načinu davanja lovišta na korišćenje, uzimajući u obzir član pravilnika kojim je propisano da jedno lovačko udruženje može biti korisnik samo jednog sportsko-rekreacionog lovišta, potpisalo ugovor o dodjeli lovišta na korišćenje lovačkom udruženju „Manjača-Stričići“, navodi se u odgovoru na naša pitanja.
Ministar Savo Minić je propustio u odgovoru da navede da je izmjene pravilnika koje kažu da „jedno lovačko udruženje može biti korisnik samo jednog lovišta“ donio nakon što je raspisao konkurs za dodjelu lovišta „Manjača“, čime je praktično izbacio LU „Zmijanje“ iz trke.
Prije izmjena, kao što je objavio CAPITAL, u pravilniku je stajalo da se „sportsko-rekreaciono lovište daje onom lovačkom udruženju koje ponudi najpovoljnije uslove za održivo gazdovanje i poboljšanje kvaliteta lovnih resursa“.
Umjesto toga, Minić u odgovoru na naša pitanja kaže da je prilikom izrade prijedloga ugovora sa predstavnicima LU „Manjača-Stričići“ usaglašeno da se ugovor potpisuje na period do 31. marta 2026. godine.
On je naveo i razloge zbog kojih je ugovor o dodjeli lovišta na korištenje koji se potpisuje na period od deset godina, u ovom slučaju potpisan na period od dvije i po godine.
„Odlukom o ustanovljavanju lovišta u RS od 5. oktobra 2015. godine, Vlada RS je ustanovila sva lovišta u Srpskoj. Nakon ustanovljavanja lovišta, ministarstvo je raspisalo objedinjeni konkurs za dodjelu lovišta, sprovelo proceduru i u proljeće 2016. godine sa lovačkim udruženjima potpisalo ugovore o korišćenju svih 78 sportsko-rekreacionih lovišta. Ugovori su potpisani na period važnosti od deset godina i ističu početkom 2026. godine“, navodi se u odgovoru.
Ukoliko se ukaže potreba za promjenama u nazivu, namjeni, granici, površini lovišta i drugom, kaže se dalje, prije potpisivanja novih ugovora za period od 2026. do 2036. godine, vršiće se ponovno ustanovljavanje lovišta u Srpskoj.
„Potreba za ponovnim ustanovljavanjem potencijalno postoji i kod lovišta „Manjača“, jer je ono prethodno ustanovljeno na području četiri jedinice lokalne samouprave (opštine Mrkonjić Grad, Ribnik, Oštra Luka i Banjaluka) čime se odstupilo od utvrđenih principa u odnosu na većinu ostalih sportsko-rekreacionih lovišta u RS. Uzimajući sve to u obzir, bilo je svrsishodno da ugovor o dodjeli lovišta „Manjača“ na korišćenje bude potpisan na period važnosti do 31. marta 2026. godine“, navodi se u odgovoru.
Pored toga, kaže se da na području lovišta „Manjača“ postoji vojni poligon Oružanih snaga BiH koji je nejasno definisano u smislu lovne površine.
Podsjećamo, CAPITAL je ranije objavio da se za lovište Manjača bore moćnici okupljeni u dva pomenuta lovačka udruženja – „Zmijanje“ na čijem čelu je direktor SIPA Darko Ćulum i „Manjača-Stričići“ Banjaluka čiji predsjednik je jedan od najpoznatijih lovaca na ovim prostorima Predrag Uzelac.
U tom tekstu koji je izazvao veliku pažnju javnosti navedeno je da nije jasno zašto je početkom septembra raspisan konkurs za dodjelu lovišta „Manjača“, kada je samo dva mjeseca ranije poništen identičan konkurs za dodjelu tog lovišta.
CAPITAL: D. Momić