BANJALUKA, Republika Srpska očekuje da rezultat jesenje sjetve bude kvalitetan sa prinosom, u narednoj godini, od 80.000 tona pšenice, vrijedne 31,2 miliona maraka, što bi trebalo da zadovolji potrebe za hljebnim žitom u narednoj godini i da domaću proizvodnju zaštiti od uvoza.
Ovo u intervjuu za “Novosti” kaže ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Miroslav Milovanović koji je istakao da RS ima veoma ambiciozne planove i kvalitetne programe proizvodnje pšenice u narednim godina.
– Planiramo da već u narednoj godini zasijemo 25.000 hektara i proizvedemo 105.000 tona pšenice, što je daleko iznad prinosa iz ranijih godina. Za ovu i narednu godinu za regrese za proizvodnju pšenice obezbijedićemo više od 11,2 miliona maraka – rekao je Milovanović.
* Ko može da računa na regres za pšenicu i pod kojim uslovima?
– Rok za prijem prijava za jesenju sjetvu ističe 5. decembra. Opštine treba naredne sedmice da dostave Ministarstvu spiskove zainteresovanih proizvođača, koji će dobiti regres od 250 maraka po hektaru. Na novčanu pomoć mogu da računaju samo oni ratari koji posiju sjemensku, deklarisanu pšenicu, uz primjenu odgovarajućih agrotehničkih mjera i naravno fiskalne račune.
* Koliko je ove godine isplaćeno podsticaja? Poljoprivrednici su se žalili da ima kašnjenja?
– Podsticaji su isplaćeni u velikoj mjeri, tj. oko 55 miliona maraka od budžetom predviđenih 60. Isplata će biti nastavljena i ovog mjeseca.
* Dokle se stiglo sa projektima sa izraelskim kompanijama u oblasti navodnjavanja?
– Radimo na projektu sa firmom “Rimon”. Poslali smo im spiskove zainteresovanih proizvođača iz sedam opština iz kojih je stiglo najviše zahtjeva i koji imaju najviše traženih površina. U obradu, ako nešto bude od ovog posla, neće moći da uđu dužnici Ministarstvu ili Direkciji za robne rezerve po bilo kojem osnovu.
* U igri je i izraelska kompanija “Mekorot”?
– Sa njima smo potpisali Sporazum o saradnji. Riječ je o najvećoj kompaniji u Izraelu za razvoj i upravljanje vodnim resursima za potrebe poljoprivrede, prečišćavanja i konzumacije recikliranih voda. Trebalo bi da njihovi predstavnici dođu polovinom decembra i da snime situaciju u RS kako bi nam dali konkretne prijedloge o tome na koji način mi možemo da uđemo u sistemsko rješenje navodnjavanja u RS.
* Zašto ste se odlučili za ovu kompaniju?
– “Mekorot” je javno preduzeće koje je tokom 75 godina postojanja izmijenilo pustinjsku fizionomiju Izraela, a danas je jedan od globalnih predvodnika savremene tehnologije snabdijevanja vodom, efikasnog korišćenja, prečišćavanja, desalinizacije, osiguranja kvaliteta i bezbjednosti.
Voćnjaci
* Koja poljoprivredna grana ima budućnost u Srpskoj?
– Voćarstvo. Cijena voća je stabilna i konkurentna, a voćnjaci se relativno lako održavaju, sa minimalnim ljudskim kapacitetima. Novosti