BEOGRAD, Pomoćnik ministra poljoprivrede i trgovine Srbije Miloš Milovanović izjavio je sinoć da “apsolutno nema razloga za najavljeni protest malinara i da je konstruktivan dijalog jedini put za rješenje svih problema u proizvodnji i prometu malina”.
Milovanović je naglasio da ima pouzdanih naznaka da će hladnjačari ne samo iz Arilja, već i ostalih krajeva Srbije, uzeti subvencionisane kredite od Fonda za razvoj, što će im omogućiti da povećaju otkupnu cijenu maline za deset dinara po kilogramu.
“Već praktično šest nedjelja, od početka avgusta, traje intenzivna komunikacija i dijalog Ministarstva poljoprivrede, hladanjačara i predstavnika proizvođača maline sa teritorije cijele Srbije”, istakao je Milovanović.
On je ukazao da se to, prije svega, odnosi na razgovore sa proizvođačima iz zapadne i centralne Srbije, gdje je najveća koncentracija odgajivača malina.
Milovanović je ukazao da je rješenje već postignuto i primjenjeno za proizvođače i hladanjačare iz Ariljskog kraja, sa kojima je dogovoreno da se otkupna cijena maline podigne sa ranije utvrđenih 90 na 100 dinara po kilogramu.
Ministarstvo poljoprivrede je, prema riječima Milovanovića, posredovalo u tim pregovorima i omogućilo hladanjačirima iz Arilja da posredstvom Fonda za razvoj dobiju pod povlašćenim uslovima kredite, koje mogu da koriste, između ostalog, za obrtna sredstva, kao i plaćanje maline ovogodišnjeg roda.
“Takva mogućnost je na raspolaganju svim hladanjačarima, bez obzira gdje se oni nalaze”, rekao je Milovanović i ponovio da postoje najave predstavnika većeg broja hladnjača da će iskoristiti iste pogodnosti da bi povećali, za navedeni iznos, otkupnu cijenu maline.
Proizvođači maline iz osam opština Zlatiborskog i Moravičkog okruga najavili su, inače, da će sutra prije podne krenuti u protestnu vožnju prema Beogradu, a njihov glavni zahtjev biće da se postigne jedinstvena otkupna cijena maline za cijelu Srbiju.
Oni su istakli da žele da skrenu pažnju nadležnima zbog neravnopravnog odnosa prema malinarima iz raznih područja Srbije na kojima se ovo voće najviše gaji, pri čemu ukazuju na nedavni dogovor sa Udruženjem “Vilamet” iz Arilja, čiji su zahtjevi u cjelini prihvaćeni. Tanjug