BEOGRAD, Kupovna moć u Srbiji je opala u odnosu na 2008, kada je prosječna plata bila oko 400 evra, jer je sada oko 320 ili 330 evra, kaže Slobodan Milosavljević.
Ministar trgovine dodaje da se tokom 2009. i 2010. teže živi, mada ne ni gore ni bolje nego u okruženju, jer Srbija ima bolju i stabilniju privrednu situaciju nego Mađarska, Rumunija i Bugarska.
Rezultati ostvareni u prvih šest mjeseci nagoveštavaju da bi krajem ove i iduće godine moglo doći do oporavka privrede i nešto boljeg životnog standarda, najavio je ministar.
On je podsjetio da su problem ljudi bez posla, koji žive na granici egzistencije i ispod nje i da je stopa nezaposlenosti trenutno oko 19 odsto, ističući da će se oporavak i kvalitet rada vlade mjeriti novim mogućnostima za zapošljavanje.
U novom Zakonu o zaštiti potrošača definisano je šta je to ugroženi potrošač, što je dovoljna osnova da se sačine nove socijalne karte, najavio je Milosavljević.
Ministar je izrazio uvjerenje da će socijalna politika države od 2011., usvajanjem budžeta za narednu godinu, biti prilagođena novonastalim okolnostima, odnosno potrebi da se najugroženijima, zbog dužine trajanja krize, pomogne da lakše prežive.
On kaže da inflacija u prvih šest mjeseci iznosi 4,5 odsto na godišnjem nivou i dodaje da je za sada u okvirima ciljane, kao i da je u junu i julu bila nulta.
Ministar smatra da će cijene i pored opadanja dinara ostati da miruju i da će poslije izbora novog guvernera Narodne banke Srbije Dejana Šoškića doći do stabilizacije dinara.
On je, ipak, rekao da će, ako se nastavi opadanje kursa, vjerovatno tokom jeseni biti pritiska, prije svega, na cijene poljoprivrednih prehrambenih proizvoda.
Nema razloga za poskupljenje hleba
Ministar Slobodan Milosavljević kaže da još nema objektivnih razloga za poskupljenje hleba i da je dobro što još nije bilo značajnijih korekcija cijena, iako opadanje kursa dinara na njih vrši pritisak.
On objašnjava da ovogodišnje žito, čija cijena iznosi oko 14 dinara za kilogram i koja će “vjerovatno ići još gore”, nije ušlo u mlinove na meljavu, ni došlo do pekara.
Hljeb se proizvodi od domaće sirovine i energenata, koji za sada nisu poskupjeli, da bi to uticalo na rast cijene, ali je logično očekivati da bi, ako cijena pšenice nastavi da raste i ukoliko se ne zaustavi opadanje dinara, na jesen pritisak bio značajniji i da bi vjerovatno bilo korekcija cijena, smatra Milosavljević.
On vjeruje da se to neće dogoditi, jer ima zaliha prošlogodišnje pšenice od nekoliko stotina hiljada tona, a ovogodišnji rod je dovoljan da pokrije domaće potrebe.
Srbija godišnje troši više od 1,6 miliona tona pšenice, ali ima prelaznih zaliha od oko 400.000 tona i čak nešto pretekne i za izvoz, rekao je on i dodao da pritisak dolazi isključivo od rasta vrijednosti evra, dok je “drugi deo balansa trenutno niska kupovna moć”.
Novi zakon o advokaturi
Milosavljević je najavio nastavak razgovora sa predstavnicima Advokatske komore i da će rješenje vjerovatno biti donošenje novog zakona o advokaturi, kako bi se promijenio poreski tretman advokatske profesije – da u skladu sa ekonomskom moći i advokati plaćaju porez Tanjug