BEOGRAD, Vladan Đurić menadžer za zaštitu intelektualne svojine u kompaniji Mikrosoft, rekao je da je zbog piraterije Srbija prošle godine izgubila oko 86 miliona dolara što je 20 odsto više nego u 2007.
On je na okruglom stolu “Zaštita intelektualne svojine” održanom u Privrednoj komori Beograda istakao da, međutim, softverska piraterija opada poslednjih godina, za dva procentna poena na godišnjem nivou.
Zoran Savić direktor Milenijum filma kazao je da je u Srbiji u poslednjih pet godina konstantan pad prometa postoji u filmskoj industriji.
Prošle godine je bioskope u Srbiji posjetilo 1,3 miliona gledalaca, dok ih je 2003. bilo 4,5 miliona „U evropskim zemljama standard je da godišnje bude u bioskopima onoliko gledalaca koliko zemlja ima stanovnika. Hrvatska, na primjer, prati taj trend i bioskopi su u toj zemlji imali 3,8 miliona posjetilaca prošle godine“, rekao je on.
Savić je napomenuo da iz tih razloga, ali i zbog jake piraterije, može očekivati sve manje filmova. „’Sveti Gorgije ubiva aždahu’ koštao je šest ili sedam miliona evra, a imao je 100.000 gledalaca u Srbiji i Crnoj Gori. Ako biskopska karta košta prosječno dva evra može se izračunati koliki je gubitak“, kazao je on.
Rodoljub Stojanović direktor Multimedija rekordsa istakao je da muzička piraterija postoji na radiju, televiziji, internetu preko mobilnih telefona i prodajom na ulici. On je naglasio da čak 95 odsto radio stanica nema svoju fonoteku već muziku skida s raznih piratskih sajtova. Takođe je napomenuo da se dolaskom mobilnog operatera Telenora piraterija na mobilnim telefonima smanjila, nekad je iznosila 100 a sad 20 odsto.
Učesnici okruglog stola su zaključili da zakonska regulativa postoji, ali da postoji i problem primjene zakona. Jedini zakon koji nedostaje, kako su napomenuli, jeste zakon o optičkim diskovima.