SARAJEVO, Najviše novca u ovogodišnjem budžetu BiH dobile su bezbjednosne institucije na koje otpada polovina raspoloživih sredstava, a po visini izdvajanja ne zaostaju ni ministarstva i mnogobrojne agencije.
Nacrtom budžeta institucija u iznosu od 950 miliona maraka, koji je usvojio Savjet ministara, a koji je u posjedu “Glasa Srpske”, institucije na nivou BiH dobile su za pet odsto više sredstava nego prethodnim budžetom.
Ministarstva
Od ministarstava u Savjetu ministara najviše novca dobilo je, kao i ranijih godina, Ministarstvo odbrane koje će na raspolaganju imati 304.847.000 maraka što je za gotovo 11.481.000 maraka više nego u prošlom budžetu.
Slijedi Ministarstvo inostranih poslova, koje će imati na raspolaganju 54,3 miliona maraka, iako im je budžet smanjen za jedan odsto. Više novca dobilo je i Ministarstvo finansija i trezora BiH, pa će umjesto 6,8 miliona, na raspolaganju imati više od deset miliona.
Ministarstvo civilnih poslova takođe se može pohvaliti većim budžetom i to za 34 odsto, i iznosi 14,6 miliona. Većim budžetom raspolagaće i sektori pravde i ljudskih prava i izbjeglica, koji će imati kase teške 14,4 miliona, odnosno gotovo 11 miliona maraka.
Ministarstvu transporta i komunikacija BiH ovogodišnji budžet uvećan je za 64 odsto, na 13,4 miliona, dok je Ministarstvo bezbjednosti BiH dobilo 15 odsto manje novca ili 8,2 miliona, a Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa budžet je povećan na 6,6 miliona KM.
Povećanjem od 44 odsto može se pohvaliti i Generalni sekretarijat Savjeta ministara BiH i to za 44 odsto, pa će na raspolaganju imati 3,8 miliona maraka.
Agencije i pravosuđe
Kada se radi o pravosudnim institucijama, najviše novca imaće Sud BiH – 14 miliona, što je više za 16 odsto u odnosu na prethodni budžet, a Tužilaštvo BiH će ove godine imati 8,9 miliona maraka.
Institucijama koje će imati više novca pridružuje se i Ustavni sud BiH, koji će dobiti oko 100.000 maraka više, odnosno budžet će im iznositi 5,1 milion. Visoki sudski tužilački savjet BiH imaće 8,3 miliona, što je smanjenje za dvadesetak odsto, dok će Pravobranilaštvo imati budžet nešto veći od milion KM.
Najveće povećanje u odnosu na prethodni budžet imale su Centralna izborna komisija i Agencija za borbu protiv korupcije. CIK-u je budžet povećan za 146 odsto na 8,7 miliona, a Agenciji za 259 odsto, na 885.000 KM.
Prema povećanju slijedi Agencija za statistiku BiH koja će umjesto 3,8 miliona, dobiti 8,3 miliona, što je povećanje za gotovo 120 odsto.
Više novca dobiće i Agencija za javne nabavke i to 915.000 KM, Arhiv BiH 652.000 maraka, Agencija za forenzička ispitivanja i vještačenja 1.063.000, Granična policija 72 miliona, Direkcija za evropske integracije 4,1 milion, a Agencija za policijsku podršku 1,6 miliona maraka.
Služba za zajedničke poslove institucija BiH ove godine imaće tri odsto više novca nego prošle i na raspolaganju će imati kasu tešku 12,8 miliona, Kancelarija za veterinarstvo 7,8, Kancelarija za lijekove i medicinska sredstva pet miliona, a Kancelarija za reviziju institucija 3,5 miliona.
Povećanjem budžeta mogu se pohvaliti i Direkcija za koordinaciju policijskih tijela sa 2,7 miliona maraka na raspolaganju, a Uprava za indirektno oporezivanje 9,9 miliona.
Kada se radi o agencijama kojima su budžeti smanjeni, Državna agencija za istrage i zaštitu BiH dobila je tri odsto manje novca, i imaće na raspolaganju 28,9 miliona, Agencija za razvoj visokog obrazovanja 1,1 milion, Centar za uklanjanje mina šest miliona, Agencija za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje 1.267.000, Ombudsman za ljudska prava BiH 2,3 miliona, Institut za nestala lica BiH tri miliona, a Agencija za državnu službu BiH 1,1 milion.
Predsjedništvo i Parlament
U odnosu na prošli budžet Predsjedništvo BiH je ove godine dobilo osam miliona maraka, što je povećanje za oko 3,7 miliona, dok je Parlamentarnoj skupštini na raspolaganje dato 14,7 miliona, ili oko pola miliona manje nego ranije. Glas Srpske