BANJALUKA, U institucijama BiH pravo na naknadu za odvojeni život ostvaruje oko 3.000 zaposlenih, za šta se iz budžeta BiH mjesečno izdvaja milion maraka, od čega dvije trećine otpada na Oružane snage (OS) BiH.
Navedeno je to u odgovoru na delegatsko pitanje koje je Savjetu ministara uputio poslanik SDP-a Mehmed Bradarić, a koje će biti razmatrano na idućoj sjednici Doma naroda Parlamenta BiH.
Naknade za odvojeni život, prema podacima Savjeta ministara
BiH, ostvaruju direktori, ministri, pomoćnici ministara kao i brojni drugi zaposleni u Parlamentarnoj skupštini BiH, ministarstvima, agencijama, upravama.
Pravo na naknadu za odvojeni život imaju svi zaposleni čije je mjesto prebivališta udaljeno više od 50 kilometara od mjesta rada.
Džakula, Kasumović, Ahmetović…
U odgovoru na delegatsko pitanje se navodi da je u decembru prošle godine pravo na naknadu za odvojeni život ostvarivalo 3.036 zaposlenih u institucijama BiH, od čega je skoro 2.600 u OS BiH.
Mjesečni iznos isplaćenih naknada kretao se do 400 maraka, a prema riječima poslanika SNSD-a u Parlamentu BiH Boška Tomića, ovi podaci su samo jedan od pokazatelja da je potrebno izvršiti racionalizaciju zaposlenih u OS.
– Broj pripadnika Oružanih snaga treba svesti na neku razumnu mjeru i stvoriti im normalne uslove za život i to sa mnogo manje sredstava – rekao je Tomić.
Osim u OS, naknadu za odvojeni život dobijao je i veliki broj zaposlenih u Obavještajno-bezbjednosnoj agenciji (OBA) BiH, i to njih 163 koji su zaposleni u Sarajevu.
Među zaposlenima u Upravi za indirektno oporezivanje (UIO) BiH ovu naknadu primalo je više od 60 radnika, a na spisku je i direktor Uprave Miro Džakula za koga se navodi da mu je mjesto prebivališta Čapljina, a mjesto rada Banjaluka. Na osnovu ove udaljenosti ostvario je naknadu u iznosu od 345 maraka.
U redu rukovodećih u institucijama BiH, a kojima su isplaćena sredstva na osnovu odvojenog života, je i direktor Granične policije BiH Vinko Dumančić koji je po ovom osnovu dobio više od 300 KM jer mu je mjesto prebivališta Široki Brijeg, a radi u Sarajevu.
U Parlamentarnoj skupštini BiH pravo na ovu naknadu imala su 33 parlamentarca i svi su dobili mjesečno oko 400 maraka, a u ministarstvima finansija i bezbjednosti na nivou BiH naknada je isplaćena za ukupno 18 zaposlenih.
U resoru finansija naknada je isplaćivana bivšem ministru i njegovom zamjeniku Draganu Vrankiću i Fuadu Kasumoviću u iznosima od 400 maraka, koliko je dobio i bivši ministar bezbjednosti Sadik Ahmetović čije je prebivalište Srebrenica, a radno mjesto Sarajevo.
Naknadu za odvojeni život imalo je sedmoro zaposlenih u Ministarstvu odbrane BiH, među kojima Živko Marjanac i Marina Pendeš. Marjanac je, prema podacima Savjeta ministara, imao mjesečno 400, a Pendeševa 309 KM po osnovu naknade za odvojeni život.
U Ministarstvu civilnih poslova BiH naknada je isplaćena za šest zaposlenih, a među njima je bio i ministar Sredoje Nović koji je na ime ove naknade dobio 400 maraka.
Naknadu za odvojeni život primio je i ministar pravde BiH Bariša Čolak u iznosu od 400 maraka, te još dvoje zaposlenih u ovom resoru.
Agencije, direkcije
Naknadu za odvojeni život dobijali su i zaposleni u raznim agencijama i direkcijama.
U Agenciji za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje naknadu je primalo troje zaposlenih, u Agenciji za forenzička ispitivanja i vještačenja dvoje, a u Agenciji za informacije i zaštitu 17 osoba.
Novčana naknada za odvojeni život isplaćena je i za po jednog zaposlenog u agencijama za lijekove i medicinska sredstva, za promociju stranih ulaganja i borbu protiv korupcije.
U Agenciji za bezbjednost hrane pet zaposlenih je ostvarilo pravo na naknadu za odvojeni život, a ova naknada isplaćena je i za troje zaposlenih u Agenciji za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta.
U Direkciji za civilno vazduhoplovstvo BiH naknada za odvojeni život, od 400 KM, isplaćena je generalnom direktoru Đorđu Ratkovici čije je mjesto prebivališta Novi Grad, a radno mjesto u Banjaluci.
Naknada u istom iznosu isplaćena je i zamjeniku generalnog direktora Direkcije Marinku Šimunoviću koji je iz Mostara, ali radi u Banjaluci.
U Direkciji za koordinaciju policijskih tijela ova naknada je isplaćena za osam zaposlenih, a isplaćivana je i zaposlenima u Agenciji za školovanje i stručno usavršavanje kadrova.
– Da smo vodili više računa i da su agencije bolje raspoređene na teritoriji BiH, a ne centralizovane u Sarajevu, broj onih koji ostvaruju naknadu za odvojeni život bio bi manji – zaključio je Tomić.
Troškovi
Za naknade troškova zaposlenih na godišnjem nivou u BiH se izdvajaju milioni maraka, tako da je prošle godine za ove namjene potrošeno 125 miliona, a za tri mjeseca ove godine više od 27 miliona KM. Glas Srpske