BANJALUKA, Evropska komisija odobrila je milion evra za nastavak rekonstrukcije banjalučke tvrđave Kastel, a radovi na obnovi Cjeline 2 bi trebalo da počnu sljedeće godine.
Do kraja ove godine treba da bude raspisan tender za izvođače radova, nakon čega će početi obnova druge cjeline tvrđave koja je kao simbol najvećeg grada Republike Srpske to odavno zaslužila.
Sredstva u iznosu od milion evra odobrena su u okviru projekta pod nazivom „Ljubljana-proces“, koji vodi Centar za regionalnu saradnju, a koji se bavi zaštitom kulturne baštine u zemljama jugoistočne Evrope.
– Obaveza je da se do kraja ove godine potpiše finansijski ugovor sa delegacijom Evropske komisije u BiH, koja je zadužena za implementaciju cijelog projekta, tako da prije toga ne može da se objavi tender za izvođača i sve ono što je neophodno – kaže projekt menadžer radne grupe za kulturu regionalnog savjeta za saradnju, Milena Filipović.
Rekonstrukcija Cjeline 2 obuhvata dio Kastela gdje je ljetna pozornica, na kojoj se održavaju brojne manifestacije u toku ljeta. Osim pozornice, sredstva će biti utrošena i na rekonstrukciju kula tri i četiri, kao i kulturni centar koji će biti otvoren na tom mjestu. Inače, ljetna pozornica do sada je bila mjesto brojnih kulturnih i zabavnih manifestacija poput festivala „Demofest“, „Kratkofil“ i „Dukatfest“, a na njoj se tokom ljeta održavaju i brojni koncerti.
Iz budžeta grada Banjaluka do sada je izdvojeno oko 1,7 miliona maraka za rekonstrukciju tvrđave Kastel, a u najavljenu rekonstrukciju Cjeline 2 do kraja godine biće uloženo još dodatnih 200.000 KM.
Međutim, neki građani smatraju da projekat rekonstrukcije banjalučke tvrđave nije dobro zamišljen, jer će nakon obnove tvrđava izgubiti svoj prepoznatljiv izgled jednog od najstarijih spomenika kulture u Bosni i Hercegovini.
– Kastel definitivno treba da bude obnovljen, jer se neke od zidina urušavaju već godinama, ali ne sviđa mi se kako je obnova planirana. Prvenstveno, ne podržavam gradnju hotela u sklopu tvrđave, kao i potkopavanje zidina da bi se realizovali neki komercijalni planovi – kaže Banjalučanka Jelena T.
Međutim, nadležni u institucijama koje su zadužene za nadgledanje radova na Kastelu tvrde da prvobitni izgled Kastela nikako neće biti narušen.
– Prilikom izrade projektne dokumentacije i izbora idejnog rješenja gledalo se da to bude idejno rješenje koje ni u kom slučaju neće narušiti izvorni izgled objekta i neće bitno odstupiti od tog kako je objekat izvorno izgledao – istakla je načelnik Odjeljenja za kulturno-istorijsko nasljeđe RS Milijana Okilj.
Nakon što bude završena obnova cjelina 9 i 2, očekuje se da nadležne institucije apliciraju i za sredstva od Evropske unije za obnovu ostalih cjelina, da bi se konačno Banjaluka mogla podičiti tvrđavom Kastel kao glavnom turističkom atrakcijom.
Potrebno 25 miliona evra
Prema izrađenoj tehničkoj dokumentaciji, da bi svih devet cjelina tvrđave Kastel bilo obnovljeno biće potrebno uložiti oko 25,5 miliona evra. Radovi su već uveliko u toku na rekonstrukciji Cjeline 9, koja se prostire na oko 13.000 kvadratnih metara i obuhvata kamenu zgradu koja će biti pretvorena u istorijski muzej, te obnovu jugoistočnog bedema koji je najviše propao. Novosti