BANJA LUKA – Predsjednik Teniskog saveza RS Draško Milinović potvrdio je da u ovom trenutku ne postoje sve potrebne dozvole za gradnju teniskih terena u Banjaluci za potrebe turnira „Srpska open“, ali da je plan da se do početka turnira dobije upotrebna dozvola.
On je istakao da „neki ne shvataju da se za dva mjeseca, kad pravite kuću, ne može doći do upotrebne i građevinske dozvole, a kamoli za ovakav objekat“.
„Mi ćemo doći do početka turnira. To što nemamo u ovom trenutku i što i nismo imali prošli mjesec, vaše je apsolutno i legitimno pravo da ukažete na to, ali ja vam objašnjavam da nismo ušli bezglavo u ovu priču i da dan i noć radimo, jer je riječ o hiljadu i hiljadu papira“, rekao je Milinović na današnjoj konferenciji za novinare na kojoj je bio zajedno sa direktorom turnira „Srpska open“ Đorđem Đokovićem.
Đoković: Mi se ne bavimo politikom i dozvolama
Odgovarajući na pitanja o nepostojanju neophodnih dozvola za izgradnju terena za „Srpska open“, direktor turnira Đorđe Đoković je rekao da oni kao organizatori turnira bave isključivo sportskim pitanjima.
„Što se nas tiče, mi smo došli da organizujemo jedan sportski događaj. Mi se ne bavimo politikom i građevinskim dozvolama. Oni ovdje imaju našu ekspertizu što se tiče organizacije, a što se svega drugog tiče mislim da je predsjednik Teniskog saveza upravo dao odgovor“, rekao je Đoković.
Za Milinovića nije moguće da se dozvola izda u ovom trenutku „zato što se još izvode radovi“, ističući da je dobijena dozvola za pripremne radove.
„Mi očekujemo finalno završetak dokumentacije dok traju radovi, u narednih sedam do deset dana, a nakon toga u narednih 20-25 dana kompletnu upotrebnu dozvolu. Ne bismo smjeli ući da igramo ovako ozbiljnu stvar i da se dešava ovakav događaj, a da nešto nije legalizovano i da fali neki papir, odnosno da nema upotrebnu dozvolu za privremeni sportski objekat“, rekao je predsjednik Teniskog saveza RS.
Odgovarajući na novinarska pitanja, on je rekao da je sreća što je savez godinama imao razrađen projekat teniske dvorane, tako da je prije bilo kakvih razgovora o organizaciji ATP turnira suštinski imao dva-tri spremna koraka koja su potrebna da bi jedan objekat dobio sve papire.
„Neću da se vadim ni na kakav kratak rok, jer je stvar vrlo jednostavna. Mi smo sa gradom, jer je ovo gradsko zemljište, danonoćno radili da bi došli do svih papira kako bi se kretali po zakonskim procedurama i to i dalje radimo“, rekao je Milinović.
On je poručio da je zahtjev za građevinsku dozvolu predat davno.
„Vi znate da kada se predaje zahtjev za naobičniji objekat, makar to bila šupa sa krovom ili garaža sa nadstrešicom, morate da imate projekat, reviziju tog projekat i saglasnost najmanje sedam-osam institucija da bi dobili finalnu građevinsku dozvolu. Svaki dan se dopunjava dokumentacija i naš plan je da do početka turnira imamo upotrebnu dozvolu“, rekao je Milinović.
Nema sukoba jer „budžetski novac ne ide na platu“?
On je odbacio navode iz prijave koju je Transparensy International BiH podnio protiv njega Komisiji za odlučivanje o sukobu interesa zato što uz funkciju predsjednika Teniskog saveza RS, obavlja i funkciju direktora Regulatorne agencije za komunikacije BiH, što se smatra izvršnom funkcijom.
“TI BiH podsjeća da je nosiocima izvršnih funkcija zabranjeno da obavljaju dužnost ovlaštenih lica u fondacijama i udruženjima koja se finansiraju iz budžeta bilo kojeg nivoa vlasti u iznosu većem od 10.000 KM godišnje, odnosno u iznosu većem od 50.000 KM godišnje u fondacijama i udruženjima iz oblasti kulture i sporta. S obzirom na to da je Teniski savez RS za ovaj projekat dobio milionska sredstva iz republičkog i budžeta Grada Banjaluka, evidentno je da se predsjednik ovog saveza Draško Milinović nalazi u sukobu interesa”, navodi se u prijavi TI BiH.
Iz ove organizacije su ocijenili da su više od 20 miliona KM za izgradnju teniskih terena obezbijedili Grad Banjaluka i Vlada Republike Srpske, a da se taj novac u vidu granta prebacio Teniskom savezu kako bi se izbjeglo raspisivanje tendera.
Milinović je odbacio sve ove navode, ističući da ni sam više ne zna koliko puta je bio prijavljivan za sukob interesa.
„Budžetski novac koji dolazi u Teniski savez ili bilo koji drugi sportski savez, a predsjednik tog saveza je pri tome na nekoj funkciji, taj novac ne koristi za finansiranje saveza. Bio bi sukob interesa kada bi od tog novca platili sekretara saveza ili organizovali neku aktivnost saveza, ali sasvim nešto drugo su projekti kao što je ovaj“, kaže Milinović.
Međutim, Milinović nije imao odgovor na pitanje CAPITAL-a „da li to znači da po istom osnovu Vlada RS sutra može Atletskom savezu dati 10-20 miliona KM da gradi neku dvoranu ili Auto-moto savezu RS da gradi autoputeve i tako izbjegne Zakon o javnim nabavkama“.
„Pitaje Vladu“, kratko je odgovorio Milinović na kraju konferencije za novinare.
CAPITAL: Darko Momić
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Dakle, Draško & Draško otvoreno u javnosti priznaju da rade protivzakonito.
I još se usude da sebi daju alibi: Nismo imali drugog izbora nego da radimo protivzakonito!
Šta radi tužilaštvo? Imamo javne izjave, dokumente, potpise, faktičko stanje na terenu. Zašto ovi ljudi nisu procesuirani?
A brate ti kao da si pao sa Marsa na ovu lokaciju, znaš i sam da su to sve kraci jedne te iste hobotnice, neće ona sama na sebe.