HONGKONG, Braća milijarderi iz Hongkonga, vlasnici korporacije koja posjeduje najskuplje nekretnine, optuženi su juče za podmićivanje vlasti u korupcijskom skandalu koji je već mjesecima glavna tema u finansijskim i političkim krugovima grada.
Tužilaštvo tereti Tomasa i Rajmonda Kvoka, kopredsjednike „Sun Hung Kai propertiz”, za davanje mita u zamjenu za informacije o prodaji zemljišta između 2005. i 2007.
Već sama istraga o korupciji bacila je sjenku na ovu porodičnu finansijsku dinastiju poznatu od ranije po otmici jednog brata, nevjerstvima i već tradicionalnim obračunima na sastancima odbora vlasnika firme. Braća su tokom istrage negirala sve navode optužbe.
Porodična firma „Sun Hung Kai nekretnine” je najveća azijska kompanija za nekretnine i druga po vrijednosti u svijetu, poslije operatera šoping-molova u Americi. Uz braću je optužen i Rafael Hui, nekada drugi najviši funkcioner u gradu, koji se sumnjiči za odavanje važnih informacija braći, kao i još dvojica biznismena.
O značaju suđenja za ovu imperiju govori i podatak da je na hongkonškoj berzi juče prekinuto trgovanje akcijama kompanije „Sun Hung Kai” čim je tužilac počeo sa iznošenjem optužnice.
Braću Kvok je u aprilu uhapsila antikorupcijska agencija Hongkonga pod sumnjom za podmićivanje Huija. Za familiju Kvok u poslovnom svijetu se kaže da je to azijska verzija porodice Geti, američkih industrijalaca naftom.
Braća Kvok su kopredsjednici i izvršni direktori kompanije čija je tržišna vrijednost 32 milijarde dolara, otprilike 14 odsto cjelokupnog dohotka Hongkonga. Kada se pogleda s mora, neboderi u vlasništvu Sun Hung Kaija praktično čine panoramu grada.
Nekretnine su šlag na torti biznisa koji je započeo njihov otac Kvok Tak Seng, došavši u grad iz obližnjeg Kantona, danas Guangdonga, poslije Drugog svjetskog rata. On je prvo otvorio piljarnicu, da bi se ubrzo prebacio na prodaju japanskih rajsferšlusa u vrijeme kada je počeo bum tekstilne industrije. Od zarađenih para počeo je da ulaže u zemljište i nekretnine i 1958. osnovao kompaniju Sun Hung Kai.
Stariji Kvok je uspješno vodio firmu do smrti 1990. kada je rukovođenje ovog porodičnog posla prešlo u ruke najstarijeg sina Valtera.
Bogatstvo porodice Kvok zapalo je, međutim, za oko ambicioznom kineskom gangsteru Čeung Cekeungu, poznatom pod nazivom „Veliki trošadžija”. Ovaj drski kriminalac je, prema pisanju štampe, osmislio plan da kidnapuje deset najbogatijih ljudi u gradu i za njih traži milionske otkupe.
Čeung je 1997. oteo Valtera Kvoka. Međutim, porodica je u prvom momentu odbila da sarađuje s otmičarima, pa je Valter izgleda pretrpjeo mučenje i batine. Mediji su pisali da je on držan u drvenom sanduku sve dok porodica ipak nije isplatila, kako se govorkalo, oko 600 miliona hongkonških dolara.
Gangster je ubrzo uhvaćen u Kini, gdje je za razbojništva osuđen i streljan 1998. Priča se da je tokom istrage priznao otmice u Hongkongu. Iako je zadržao zvanja u firmi, Valter Kvok se postepeno počeo da povlači iz svakodnevnog odlučivanja, a u gradu se pričalo da je zbog otmice imao mentalne smetnje i da je postao preplašen i teško kontaktirao sa saradnicima.
Mlađa braća su ga zato ubrzo sklonila iz glavnih poslova i postavila da vodi biznis sa hranom i pićem, što je dovelo do svađa i porodičnih razmirica. Činjenica da Valter nije uhapšen tokom istrage navela je mnoge da povjeruju kako je on vlastima dao informacije o korupciji i nedozvoljenim poslovanjima firme, sveteći se tako braći što su ga uklonili iz uprave. Politika