SARAJEVO , Milijarda KM za privredu biće osigurana u idućoj godini putem Razvojne banke FBiH i komercijalnih banaka, uz maksimalnu kamatnu stopu od šest odsto.
Istovremeno će s ciljem rasterećenja privrede doprinosi za PIO i zdravstveno osiguranje, te zapošljavanje, biti smanjeni za 3,5 odsto, s primjenom od 1. januara.
Ovo je navedeno u Programu mjera za ublažavanje posljedica globalne ekonomske krize i unapređenja poslovnog ambijenta, koji su juče potpisali čelnici Vlade FBiH, Udruženja poslodavaca FBiH i Saveza samostalnog sindikata (SSS) BiH.
Premijer FBiH Nedžad Branković, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Nihad Imamović, te predsjednik SSS BiH Edhem Biber juče su potpisali i Socijalni sporazum za period 2009 – 2010. godina, a oba dokumenta, na koje je Vlada FBiH dala saglasnost, biće hitno upućena Parlamentu FBiH.
Među dogovorenim mjerama je analiza efekta izmjene Zakona o doprinosima koji se primjenjuje od 1. januara radi eventualnog smanjenja doprinosa do 2012. godine za još 15 odsto. Mjere su ukidanje taksi za šume, vodoprivredu i turističke zajednice od 1. januara, povećanje temeljnog kapitala Razvojne banke FBiH, za šta će biti osigurano 100 miliona KM, te reprogram plasiranih kredita građanima i privredi.
“Napravljen je značajan pomak u društvu. Skoncentrisani su znanje, vještine i sposobnost tri socijalna partnera. U dokumentima smo definisali aktivnosti, mjere, identificirali projekte i poteze da održimo stanje socijalnog mira”, rekao je Branković.
Biber je dodao da se mjerama pomaže građanima da prebrode krizu, te da je motiv očuvanje radnih mjesta i standarda.
“U sporazumu nema zamrzavanja plata, nema stvari koje će drugim socijalnim grupama, posebno penzionerima, smanjiti prava. Očekujemo da će biti smanjena javna potrošnja. Treba stati na kraj rasipništvu u državnim institucijama”, dodao je Biber, dodavši kako očekuje da će uskoro najniža plata biti usklađena s porastom troškova života.
Imamović je najavio sastanak s Udruženjem banaka. Apelovao je na parlament da usvoji oba ova dokumenta “koji sadrže kratkoročne i dugoročne mjere za rasterećenje privrede i pomoć privrednicima”.
Ekonomsko vijeće podržalo mjere
Članovi Vijeća za ekonomsku politiku Vlade FBiH podržali su konkretne mjere za ublažavanje udara na privredu i standard građana sadržane u dokumentima koji su juče potpisali čelnici Vlade FBiH, SSS BiH i Udruženja poslodavaca FBiH.
Ovo je juče saopšteno iz Ureda za informisanje Vlade FBiH nakon sastanka premijera Brankovića i njegovog zamjenika i Gavrila Grahovca sa članovima Vijeća za ekonomsku politiku.
“Ekonomski stručnjaci preferiraju smanjenje javne potrošnje, stimulaciju izvoza i pomoć privredi u tom segmentu, te zadržavanje nivoa zaposlenosti i otvaranje investicionih radova. Hitnim mjerama Vlade mora se osigurati socijalni mir i uticati ekonomskim mjerama na povećanu potrošnju građana. U tom cilju neophodno je ubrizgati finansijsku injekciju privredi od oko jedne milijarde KM”, navedeno je u saopštenju.
Matić: Kriza se useljava kroz najbolje firme
Božidar Matić, predsjedavajući Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH, istakao je da se kriza ne useljava kroz berzu, već napada najbolja preduzeća, a to su izvoznici.