BANJALUKA, Predsjednik Sindikata obrazovanja, nauke i kulture Republike Srpske Stevan Milić rekao je da najavljeni štrajk zbog smanjenja plata podržava skoro 100 odsto zaposlenih u prosvjeti, a da takve pokazatelje imaju i u ostala tri granska sindikata koja su donijela odluke o štrajku.
Milić smatra da su izjave direktora škola da ne podržavaju štrajk jedna vrsta pritiska na radnike i borbe protiv štrajka.
“Odluka da štrajk bude održan 21. januara neće biti promijenjena ukoliko u međuvremenu ne dođe do rješenja problema. Poznato je da u obrazovanju nema minimuma procesa rada, tako da se ide na potpunu obustavu. Ako se u međuvremenu ne dogovorimo, učenici neće ići u školu”, poručio je Milić.
On je podsjetio da je odluku o štrajku Sindikat obrazovanja, nauke i kulture Republike Srpske donio 15. decembra, jer je Vlada Srpske, rekao je, bez konsultacija sa Sindikatom donijela odluku o smanjenju plata za 10 odsto zaposlenima u prosvjeti.
Milić je istakao da je, umjesto smanjenja plata, neophodno nešto uraditi na planu ekonomije Srpske i dodao da je Sindikat i ranije predlagao da treba ići u reviziju privatizacije ili borbu protiv kriminala i korupcije.
Predsjednik Sindikata obrazovanja, nauke i kulture Srpske najavio je i da bi naredni sastanak sa resornim ministrom trebalo da bude održan u utorak, 15. januara.
“Posljednji razgovori trebalo bi da budu pred sami štrajk, a još vjerujemo i postoji nada da će njihov ishod biti pozitivan”, istakao je Milić.
Predstavnici sindikata obrazovanja, uprave, pravosuđa i policije za 21. januar najavili su štrajk kao mjeru sindikalne borbe protiv najavljenog smanjenja plata za 10 odsto u prosvjeti i policiji i dodatnih 10 odsto u upravi i pravosuđu. Srna