BIJELJINA, Direktor Fonda Penzijsko-invalidskog osiguranja /PIO/ Republike Srpske Mladen Milić izjavio je da je od 30. decembra prošle godine, kada je pokrenuta akcija “Stop prevarama – do penzije pošteno”, do danas prijavljeno ukupno 1 738 lica.
On je precizirao da je od tog broja besplatnom telefonskom linijom 080-050-100 prijavljeno 1 077 lica, pismima/poštom 142 lica, mejlom 22 lica, dok je posredstvom poštanskih sandučadi u poslovnicama Fonda PIO, opštinskim boračkim organizacijama i udruženjima penzionera prijavljeno 497 lica.
“U najvećem broju prijava navodi se sumnja u zakonitost ostvarivanja prava na invalidsku penziju, pri čemu se sumnja u nepravilnosti prilikom obezbjeđivanja medicinske dokumentacije u domovima zdravlja, bolnicama i organima vještačenja ili takozvanim IK komisijama pri Fondu PIO, odnosno sprezi i uslužnom obezbjeđivanju medicinske dokumentacije neophodne za ostvarivanje invalidske penzije”, rekao je Milić.
On je dodao da se veliki broj prijava odnosi na otvorene i potkrijepljene sumnje o učešću u Vojsci Republike Srpske i ostvarivanje penzijskih prava po tom osnovu, sumnje u vezi sa lažiranjem kategorizacije borca, duplog korištenja penzije ili drugog prava, ali i na lažiranje dokumentacije poput vjenčanih listova, potvrda o životu, školskih potvrda, gdje se sumnja u spregu korisnika i administrativnih službi koje izdaju dokumenta.
“Sve prijave se detaljno i propisno evidentiraju, kroz odgovarajuće obrasce. Provjere i kontrole se provode u nadležnim sektorima i službama Fonda PIO kroz više baza podataka, upoređuju se sa drugim bazama. Takođe, upoređuju se i sa evidencijama Ministarstva rada i boračko invalidske zaštite i drugih organa”, naveo je Milić.
On je istakao da se slučajevi sa vidljivim osnovama sumnje dodatno kontrolišu i odmah uspostavlja obustava isplate, dok se na pravnom nivou konačno ne razriješi pravo dato na sumnjiv ili nepropisan način. “Po tom osnovu MUP-u Republike Srpske na dalje postupanje proslijeđen je spisak od 84 lica, a Internoj reviziji Fonda PIO na dalju i detaljnu kontrolu spisak od 138 lica”, rekao je Milić.
Prema njegovim riječima, u kontekstu ove akcije i uopšte borbe protiv prevarnih oblika u penzijskom sistemu došlo je do prestanka prava za 31 korisnika u isplati januarske penzije iz više razloga, poput korišćenja lične i porodične penzije.
“Za 47 duplih korisnika /Republika Srpska, Srbija, Federacija BiH/ iz ranijeg perioda, postupak je doveden do kraja i rezultat je 39 gašenih penzija, pet korisnika kojima je smanjen obim prava, jedan korisnik kome je nulirana penzija, a ostalo pravo na novčanu naknadu za tjelesno oštećenje, te dva korisnika u čijim slučajevima je izvršena korekcija”, rekao je Milić.
Milić je dodao da je bilo i 12 slučajeva duplih korisnika tuđe njege i pomoći, kojima je isplata obustavljena dok se ne opredijele za pravo kod jednog subjekta – Fonda PIO ili Centra za socijalni rad.
“Po osnovu upoređivanja baza podataka korisnika i osiguranika 20. februara utvrđeno je 1 860 korisnika koji su imali i status osiguranika. U ovom slučaju izvršiće se dalja kontrola, jer novi Zakon o PIO ne dopušta da korisnik prava istovremeno bude i osiguranik”, rekao je Milić. Srna