BIJELJINA, Direktor Fonda penzijsko-invalidskog osiguranja /PIO/ Republike Srpske Mladen Milić nazvao je paradoksalnom današnju odluku Ustavnog suda BiH, kojom se produžava diskriminacija penzionera koji žive u Republici Srpskoj.
“Najblaže rečeno, ostao sam bez komentara na odluku Ustavnog suda, jer se zaista, po ko zna koji put, potvđuje diskriminacija u Federaciji BiH, a sada mogu da kažem i na nacionalnoj osnovi”, rekao je Milić.
On je istakao da je federalni penzijski zakon diskriminatorski po mišljenju rukovodstva Fonda i svih koji poznaju ovu struku, imajući u vidu i pojedinačne presude Evropskog suda za ljudska prava u prethodnim slučajevima u kojima su već donesene odluke.
“Neko ko je ostvario svoje pravo na penziju prije 30. aprila 1992. godine na području sadašnje Federacije BiH /BiH/, sada apsolutno nema to svoje stečeno pravo, jer je federalni parlament naveo da to pravo može da ostvari samo povratnik u Federaciju, što apsolutno podrazumijeva diskriminaciju”, rekao je Milić.
Prema njegovim riječima, neko ko je bio prinuđen da u vihoru rata spasi život, napusti BiH i ode u neku treću zemlju, a najviše diskriminisanih je u Srbiji, sada nema pravo da nastavi da koristiti svoje stečeno pravo, kao što to mogu svi drugi građani svijeta.
“O kakvoj onda ravnopravnosti govorimo i o kakvih istim uslovima za sve građane BiH. Ovo su zaista paradoksalne stvari”, zaključio je Milić.
Direktor Fonda PIO kaže da ne razmišlja o nekim recipročnim mjerama.
“Republika Srpska je ustavna kategorija. U njoj se poštuju zakoni i ne pravi se diskriminacija, kao što to rade u FBiH”, rekao je Milić.
On je naglasio da je Republika Srpska u potpunosti ispunila svoje obaveze iz Dejtonskog sporazuma, ali da u Federaciji ljudi nisu uspjeli da povrate ni svoju imovinu, a kamoli da ostvare neka druga prava.
Ustavni sud BiH odbio je danas zahtjev Kluba srpskih delegata u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH kojim se, između ostalog, traži da se utvrdi neustavnost Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju FBiH.
Klub srpskih delegata tražio je da se utvrdi neustavnost ovog zakona zato što on ne propisuje pravo penzionerima koji su se tokom rata sa teritorije FBiH raselili u Republiku Srpsku, gdje i dalje žive, da podnesu zahtjev za penziju kod nosioca osiguranja u FBiH.
Fond PIO Republike Srpske do sada trpi štetu od 768 miliona KM zbog diskriminacije koju vrši federalni penzijski zavod, podaci su Fonda zaključno sa aprilom.
U tužbi koju je Fond PIO podnio Sudu BiH u martu 2011. godine, tražena je naknada štete koja je tada iznosila 545 miliona KM.
Predmet spora su penzije korisnika koji su pravo na penziju ostvarili do aprila 1992. godine na teritoriji sadašnje Federacije BiH, tada ih je bilo 38.000, a danas je živih još 22.000. Srna