BIJELJINA, Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske dala je mišljenje sa rezervom za finansijske izvještaje Fonda PIO Srpske za 2012. godinu, rekao je direktor Fonda Mladen Milić.
Prema nalazu revizije, kaže Milić, finansijski izvještaji Fonda PIO istinito i objektivno prikazuju finansijsko stanje imovine i obaveza na dan 31. decembar 2012. godine i izvršenje finansijskog plana za tu godinu.
On napominje da se u revizorskom izvještaju izražava mišljenje da je Fond u svim materijalno-značajnim aspektima poslovao u skladu sa zakonskim i drugim propisima.
“U preporukama revizije težište je dato na ostvareni deficit, prijem u radni odnos na određeno vrijeme bez konkursa, reviziju ugovora o zakupu iz prethodnih godina, računovodstvene politike, evidentiranje neotkupljenih stanova, te obezbjeđenje potrebnih resursa za održavanje integrisanog informacionog sistema”, rekao je Milić.
Fond PIO Srpske, ističe Milić, na deficit ne može uticati, niti ima instrumente koje bi primijenio da bi u potpunosti naplatio sva dospjela, a neizmirena potraživanja iz prethodnih godina.
“Revizija konstatuje da smo planirali prihode u skladu sa okvirnim budžetom i transferom iz budžeta, ali da je ostvaren deficit”, rekao je Milić.
On pojašnjava da zakon definiše da se sredstva koja nedostaju obezbeđuju transferom iz budžeta, te da treba očekivati da se u narednom periodu, kada se za to stvore finansijski preduslovi, Fondu PIO iz budžeta doznače ta sredstva za 2012. i 2013. godinu.
Milić navodi da je na rast deficita dijelom uticao i rast broja korisnika, koji je direktna posljedica rješavanja više od 15.000 neriješenih zahtjeva za ostvarivanje prava iz prethodnih godina.
“Taj broj smo u 2013. godini smanjili za dodatnih 5.000, te u ovu godinu ušli sa 7.000 zahtjeva, što obezbjeđuje rješavanje svih kompletiranih zahtjeva u zakonskom roku od 60 dana”, rekao je direktor Fonda PIO Republike Srpske.
Kada je riječ o preporuci revizora, koja se odnosi na prijem u radni odnos na određeno vrijeme bez konkursa, Milić je naveo da je najvećim dijelom riječ o angažovanju pravnika, koji su besplatno volontirali godinu dana u Fondu zbog povećanog obima posla i rješavanja zahtjeva iz prethodnih godina.
“Da nismo angažovali ove mlade pravnike sasvim sigurno je da bi broj neriješenih zahtjeva i dalje bio oko 30.000, koliko smo naslijedili 2011. godine”, rekao je Milić.
On je naveo da Zakon o radu ne propisuje obaveznost raspisivanja konkursa prilikom prijema u radni odnos, te da je za Fond PIO i za njega najvažnije da nije bilo kršenja zakona i prouzrokovanja štete na račun Fonda.
“Važno je da nije bilo kršenja zakona, kao ni štete na račun Fonda kao u ranijim izvještajima, kada su revizori konstatovali određene zloupotrebe kao što su plaćanja za neizvršene usluge prevođenja medicinske dokumentacije u iznosu od oko 40.000 KM, zatim trošenje sredstava Fonda za nabavku luksuznih odijela, košulja, cipela, kravata, sunčanih naočara, kao i nezakonita dodjela kadrovskih stanova i drugo”, rekao je Milić.
Na osnovu ovakvih revizorskih izvještaja, kaže Milić, Fonda je podnio krivične prijave protiv odgovornih lica koja su svojim činjenjem prouzrokovala materijalnu štetu. Srna