BANJALUKA, Diskusija učesnika okruglog stola o ulozi socijalnog dijaloga za razvoj BiH, koji su juče u Banjaluci organizovali Asocijacija poslodavaca BiH i fondacija “Konrad Adenauer”, ostala je u sjenci osporavanja legitimiteta bh. asocijacije.
Ranko Milić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, u svom obraćanju na skupu kazao je da se Asocijacija poslodavaca BiH “lažno predstavlja” kao zastupnik poslodavaca na nivou BiH. On je naglasio da Unija na čijem je čelu kao jedini reprezentativni predstavnik poslodavaca u RS nije član Asocijacije poslodavaca BiH, za koju kaže da je uzurpirana od strane čelnika Udruženja poslodavaca FBiH.
Održavanje okruglog stola Asocijacije u Banjaluci Milić je nazvao “smišljenom velikom podvalom u cilju pokušaja njenog legitimisanja kao udruženja koje djeluje na području cijele BiH i koje na taj način namjerava predstavljati poslodavce u budućem ekonomsko-socijalnom savjetu BiH”.
“Uspjeh takve zamisli bi imao dalekosežne negativne posljedice po poslodavce u RS i mi to moramo eliminisati”, istakao je Milić.
Alija Remzo Bakšić, direktor Asocijacije poslodavaca BiH, odbacio je optužbe za uzurpaciju tuđih prava, navodeći da su tu asocijaciju na državnom nivou prije šest godina osnovali Udruženje poslodavaca FBiH, Savez poslodavaca RS i Udruženje poslodavaca Brčko distrikta.
“Savez poslodavaca RS je tada bio član Ekonomsko-socijalnog vijeća RS, što je za nas bilo validno i važeće. Mi smo i tada i nakon toga više puta razgovarali s čelnicima Unije udruženja poslodavaca RS o njihovom uključenju u Asocijaciju, ali su oni to odbijali”, istakao je Bakšić.
On kao neprihvatljiv ocjenjuje prijedlog Unije da se ponovo formira udruženje na nivou BiH, navodeći da bi se time “proces (objedinjavanja) nepotrebno vratio šest godina unazad umjesto da ide naprijed”.
Milić je istakao da Unija udruženja poslodavaca RS nema za cilj opstrukciju socijalnog dijaloga na državnom nivou niti protiv organizovanja poslodavaca na nivou BiH.
“To, međutim, mora biti izgrađeno na ravnopravnim partnerskim osnovama, što sada nije slučaj”, naglasio je Milić.
Dalju polemiku na tu temu prekinula je moderator okruglog stola Sabina Velkner, direktor predstavništva fondacije “Konrad Adenauer” u BiH, navodeći da skup o socijalnom dijalogu nije mjesto za takve rasprave. Na skupu je učestvovalo tridesetak predstavnika poslovne zajednice, sindikata, poslodavaca i privrednih komora, ekonomista i međunarodnih organizacija u BiH.
BiH čeka sudbina Grčke
Ekonomija BiH će ove godine imati pad veći nego lani i država neće moći izbjeći sudbinu Grčke, koju trese velika ekonomska i socijalna kriza, smatra ekonomski analitičar Svetlana Cenić.
Ona je kao uvodničar na okruglom stolu rekla da “ne treba biti u zabludi da BiH neće zadesiti sudbina Grčke”, tvrdeći da domaće vlasti Evropskoj komisiji šalju “falš podatke iz oblasti finansijskog i fiskalnog planiranja”.
Novak Kondić, dekan banjalučkog Ekonomskog fakulteta, kazao je da vlade u BiH treba da iznađu prostor za podršku određenim granama proizvodnje bez čijeg oživljavanja, kako je rekao, nema ekonomskog napretka BiH. Nezavisne novine
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ova Cenicka kao najavljivac apokalipse, nikad nista pozitivno od nje nisam cuo. Crnja je od najdubljeg bezdana
Nažalost bezdan je naša realnost, pričala Cenićka ili ne o tome.