– Prošle godine firma „Grand Trade“ ostvarila profit od 1,45 miliona KM, zabilježen pad od 30 odsto
– Radišićeva dugovanja dostigla 53 miliona KM
– Prodajom poslovne zgrade kompaniji „m:tel“, nezvanično, zaradiće 65 miliona KM
BANJALUKA – Mile Radišić, vlasnik banjalučke firme „Grand trade“, koji je odslužio trogodišnju zatvorsku kaznu zbog kriminala u poznatoj aferi „Medicinska elektronika“, prošle godine je ostvario profit od 1,45 miliona KM. Iako mu je zarada pala za 30 odsto u odnosu na 2016, već ove godine će finansijska slika biti bolja, jer je poslovnu zgradu prodao kompaniji „m:tel“.
Prihodi Radišićeve firme smanjeni su za sedam odsto, sa 5,54 miliona koliko su iznosili 2016. godine, na 5,17 miliona KM. Istovremeno, rashodi „Grand Tradea“ su povećani sa 3,35 miliona KM na 3,47 miliona KM.
Dugoročno firma je zadužena za čak 42,5 miliona KM, što je u odnosu na godinu prije smanjenje od tri odsto. Međutim, Radišić je uspio dodatno da se zaduži za 1,44 miliona KM pa mu prikazane kratkoročne obaveze iznose 10,32 miliona KM.
Firma „Grand Trade“ pozitivno je počela da posluje tek 2016. godine kada je Radišić poslovnu zgradu na atraktivnoj lokaciji, preko puta stare zgrade Vlade RS, izdao u najam „m:telu“. Do tog momenta poslovao je u minusu teškom 2,26 miliona KM.
Za mjesečni zakup zgrade oko 400.000 KM
„M:tel“ je u pregovorima s Radišićem pristao da za zakup 15.600 kvadratnih metara mjesečno daje 202.500 evra ili 394.875 KM.
Potpisom aneksa na osnovni ugovor o iznajmljivanju zgrade, u januaru 2016. godine počeo je teći rok od sedam dana za primopredaju poslovnog prostora. Upravni odbor „m:tela“ prethodna dva puta ocijenio je da nisu ispunjene odredbe ugovora o zakupu poslovnog prostora sa „Grand trejdom“ pa je donio odluku po kojoj je ovaj ugovor sa 30. junom 2015. godine prestao da važi. Očigledno, dogodio se preokret.
Nakon toga, „Grand Trade“ najavljuje tužbu sudu uz obeštećenje od oko 100 miliona KM, a istovremeno su užurbano radili na otklanjanju građevinskih i ostalih nedostataka na objektu, koje su prvobitno negirali da uopšte postoje, a koje je „m:tel“ primjetio.
Sklapanju primirja između „m:tela“ i „Grand trejda“ doprinijela je i iznenadna Radišićeva predaja nakon višemjesečnog bjekstva, jer je zbog malverzacija sa akcijama Medicinske elektronike pravosnažno osuđen na tri godine robije. Početkom oktobra prošle godine pušten je na slobodu.
U maju ove godine, kako je CAPITAL ekskluzivno objavio, „M:tel“ je kupio zgradu. Iako niko iz kompanije nije potvrdio, nezvanično se saznaje da je Radišić tražio 100 miliona KM, ali da je dogovoren iznos od 65 miliona KM.
On je ipak dobro zaradio jer se procjenjuje da je u izgradnju i opremanje uloženo oko 45 do 50 miliona. Na rentiranju je za dvije godine zaradio oko 10 miliona KM, a prodavao je poslovne prostore državnim insitucijama. Samo od prodaje blizu 500 metara kvadratnih od „Lutrije Republike Srpske“ naplatio je 2,7 miliona KM.
Nakon što je prodao zgradu, Radišiću nije bilo teško ni da isplati tri miliona KM za zgradu Medicinske elektronike koju je izlicitirao 26. aprila ove godine. Nekretnine Medicinske elektronike su mu potrebne kako bi objedinio građevinsku parcelu i nastavio sa izgradnjom još dvije poslovno-stambene zgrade u takozvanom Picinom parku.
Izgradnja kontroverzne zgrade za potrebe kompanije „m:tel“ imala je jak otpor u javnosti zbog upitnog načina dobijanja gradskog zemljišta i dozvola, ali i zbog njegovog dovođenja u blisku vezu sa političarima na vlasti u RS.
CAPITAL: Žana Gauk