BANJALUKA, Rezidentni predstavnik Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u BiH Milan Cuc rekao je da je u postojećem okruženju obuzdavanje rashoda od ključnog značaja za očuvanje stabilnosti javnih finansija na svim nivoima vlasti u BiH.
On je naglasio da je važno otići dalje od jednokratnih mjera štednje i ubrzati reforme u oblasti plata i zapošljavanja u javnom sektoru, boračkih davanja i penzijskog i zdravstvenog sistema.
– Potrošnju za plate, robu i usluge, te transfere potrebno je držati pod kontrolom. Upravo je zato misija MMF-a protiv povećanja potrošnje u ovim kategorijama – rekao je Cuc “Glasu Srpske” , ističući da je neophodan povratak na put fiskalne održivosti u srednjoročnom periodu kroz usklađivanje nivoa rashoda sa prihodima, kao i poboljšanje strukture potrošnje stvaranjem više prostora za javne investicije.
Govoreći o trenutnoj ekonomskoj situaciji u Republici Srpskoj i FBiH Cuc je rekao da je ona krhka, te da su glavni krivci za to nedostatak napretka u oblasti strukturalnih reformi, slaba fiskalna koordinacija i odsustvo jasne strategije ekonomskih politika na nivou zemlje.
– Nepostojanje dogovora o novom Savjetu ministara BiH negativno utiče na koordinaciju ekonomskih politika na nivou zemlje. To se dešava u vrijeme kada, više nego ikad, sposobnost zemlje da efikasno odgovori na probleme iziskuje političku i ekonomsku saradnju – rekao je Cuc.
On je istakao da je potrebno da vlasti što prije postignu dogovor o Globalnom okviru fiskalnog bilansa i politika za 2012 – 2014. godinu koji bi trebalo da predstavlja čvrstu osnovu za planiranje budžeta za iduću godinu.
– Prvi nacrti budžeta koje su izradile institucije BiH i entiteti počivaju na preoptimističnim pretpostavkama prihoda, nedostaje im sveukupna konzistentnost i ne sadrže nikakve nove uštede koje bi proizašle iz reformi u oblasti plata u javnom sektoru i boračkih davanja – kazao je Cuc.
Dodao je da je delegacija MMF-a, tokom svoje posljednje posjete BiH, iznijela svoje poglede u vezi sa vladinim politikama i ponudila određene preporuke.
– Stend-baj aranžman MMF-a i BiH je na snazi i ističe tek krajem juna 2012. godine. Mali napredak je postignut od posljednjeg pregleda koji je zaključen u oktobru 2010. godine. Sada je na vlastima BiH da zatraže otpočinjanje razgovora koji bi mogli voditi ka nastavku finansijske podrške od strane MMF-a – rekao je Cuc.
Rejting
Cuc je ranije rekao da je sniženje kreditnog rejtinga BiH od strane agencije “Standard i Purs” napomena potencijalnim investitorima da se BiH smatra zemljom visokog rizika. Naglasio je da je glavni krivac za snižavanje rejtinga nepovoljno političko okruženje zbog neformiranja novog Savjeta ministara kao i neusvajanje budžeta institucija BiH za 2011. i 2012. godinu, prenijele su agencije.Glas Srpske