BEOGRAD, Praksa u Srbiji da radnik uzme otpremninu iz jednog državnog preduzeća, pa se odmah zaposli u drugom, uskoro bi mogla biti ukinuta, baš kao i odredba Zakona o radu po kojoj otpremnine isplaćuje samo posljednji poslodavac. Poslodavci, sindikalci i predstavnici Vlade će zato u narednim nedjeljama raspravljati o ovoj temi, a svoje zaključke iznijeti na sljedećoj sjednici Socioekonomskog savjeta, zakazanoj za oktobar.
– Ideja nam je da prvenstveno zaštitimo budžet i spriječimo da radnici uzimaju otpremine kod dva poslodavca – smatra Rasim Ljajić, ministar rada i socijalne politike. – Ipak, da bi se ovo spriječilo, neophodno je prvo izmjeniti pojedine odredbe Zakona o radu.
Kako objašnjavaju u ovom ministarstvu, uzimanje otpremnina po dva osnova nije sasvim nelegalno, ali je potpuno nemoralno i mora se naći mehanizam da se ovakvoj praksi stane na put. I poslodavcima je upravo ova rupa u zakonu bila razlog zbog kojeg su podnijeli inicijativu za njegovu izmjenu. U Uniji poslodavaca Srbije, međutim, smatraju da se u istom paketu mora promjeniti i praksa po kojoj otpremnine plaća samo posljednji poslodavac. Oni su predložili da svakog radnika koji napušta posao ubuduće isplaćuje njegov aktuelni poslodavac, i to samo za vrijeme provedeno kod njega.
Ovo bi dovelo i do lakšeg zapošljavanja starijih radnika od čega danas svi bježe, upravo iz straha da će ih oni suviše koštati čim postanu višak.
– Prosječna otpremnina za deset godina staža poslodavca u Srbiji košta 152.557 dinara, dok za 20 godina ona iznosi oko 267.200 dinara. Nakon tri decenije radnog staža poslodavac će radniku u prosjeku isplatiti 381.000 dinara. A, u slučaju visokoobrazovnih viškova, otpremnine su dostizale milionske iznose – računaju u Uniji i dodaju da je na birou, upravo iz ovog razloga, 170.000 nezaposlenih starijih od 45 godina.
Najbogatiji funkcioneri Aerodroma i ”Jata”
Medijskim aferama zbog zloupotreba otpremnina ”najbogatiji” su bili funkcioneri Aerodroma ”Nikola Tesla” i ”Jata”.
* Radoslav Tomašević je 2008. godine prelazeći iz ”Jat tehnike” u Vladu, na mjesto pomoćnika ministra za infrastrukturu uzeo 26.000 evra
* Slađana Bulajić Jokić, bivša direktorke Aerodroma i ”Skijališta”, je (2009) za pola godine u ova dva preduzeća naplatila 3,16 miliona dinara otpremnina, a onda se zaposlila kao direktorka u Sava centru
* I Slađanin bivši šef Nebojša Nedeljković naplatio je otpremnine na Aerodromu i u ”Skijalištima” 2007, uzeo je 1,6 miliona dinara na Aerodromu, a 2008. godine 47.000 evra u ”Skijalištima”
* Slavica Totić je svoje radno mjesto zamjenice direktora PIO Fonda 2010. godine zamijenila za novo u Direkciji za imovinu, uz otpremninu od 20.000 evra. Nakon pisanja ”Novosti”, ostala je bez novog radnog mjesta
Sto evra po godini
Prema podacima Unije poslodavaca Srbije, država svojim službenicima koje proglasi viškom, u prosjeku isplaćuje otpremnine u vrijednosti od 100 evra po godini radnog staža. U Nacionalnoj službi za zapošljavanje sabiraju da je u prošloj godini 15.690 radnika iz državnih preduzeća uzelo otpremnine umjesto plata. Novosti