BEOGRAD – Radna grupa za sprovođenje preporuka iz “Bijele knjige” Savjeta stranih investitora (FIC) okuplja članove Vlade i Upravnog odbora Savjeta, koji na strateški način razmjenjuju mišljenja povodom trenutnog okruženja, razmatraju napredak u realizaciji tih preporuka i donose odluke o prioritetnim aktivnostima za budućnost, rekla je za predsjednica FIC-a Jana Mihajlova.
“Cilj ove Radne grupe da unapredi sprovođenje preporuka iz Bele knjige (FIC-a) i da ostvari napredak od 50 odsto na godišnjem nivou u odnosu na pređašnji prosek od 35-45 odsto. Savet je pripremio predlog radnog plana koji se koncentriše na šest ključnih oblasti i najčešće sugeriše aktivnosti koje mogu brzo da se sprovedu, uglavnom izmenom mišljenja ministarstava ili odluka Vlade. Nadamo se da ćemo uspeti da ostvarimo definisane ciljeve i spremni smo da uložimo naše znanje i vreme u ovaj poduhvat”, rekla je Mihajlova.
Ona navodi da je Vlada između dva izdanja “Bijele knjige” ostvarila dobre makroekonomske rezultate, ali je ključ podsticanje jačeg ekonomskog rasta.
“Konkretno, očekujemo da zajednička Radna grupa osnovana sa Vladom postane mehanizam za ubrzanje reformi i u smislu daljeg usklađivanja zakona sa regulativom EU i podsticanja bolje primene zakona. Savet ima tri ključna očekivanja: da se podstakne jači ekonomski rast tako što će fiskalnu konsolidaciju učiniti održivom (strukturne reforme, posebno privatizacija i korporatizacija preduzeća u državnom vlasništvu), unapređenje sprovođenja zakona posebno u oblasti poreza (osnaživanje poreske administracije) i nastavak reformi koje se odnose na poslovnu klimu i efikasno usklađivanje propisa sa EU regulativom sa fokusom na sedam oblasti: porezi, rad, inspekcije i bezbednost hrane, nekretnine i izgradnja, digitalizacija i elektronsko poslovanje, stečaj i devizno poslovanje”, priča Mihajlova.
Njena očekivanja su da Vlada pojača administrativne kapacitete u ministarstvima i drugim državnim institucijama. Prema njenim riječima, bolje sprovođenje znači da se osigura efikasna i konzistentna primjena.
“Način da se to sprovede je: prvo, uvođenje jasnih procedura i smernica, drugo, uklanjanje nepotrebne birokratije preko platforme e-Vlade i digitalizacije, i treće, obučavanjem zaposlenih. Posebnu pažnju treba obratiti na organe nadležne za nadzor tržišta – Poresku upravu i inspekcijske službe”, navodi Mihajlova.
Ovogodišnja “Bijela knjiga” bilježi manji pad u sveukupnom procentu preporuka koje su ostvarile napredak – 33 nasuprot 35 odsto prošle godine – što, kako kaže Mihajlova, nije toliko značajno.
Sa druge strane, to je pogodilo očekivanja Savjeta za ubraznje reformi što je takođe važno.
“Savet očekuje da zajednička Radna grupa osnovana sa Vladom postane mehanizam za ubrzanje reformi sa dva cilja: da se ubrza usklađivanje zakona sa regulativom EU i da se poboljša primena zakona. Stoga je važno da Vlada nastavi pristupne pregovore sa EU kao okvir za unapređenje uslova za poslovanje, i zakona i njihove primene”, rekla je Mihajlova.
Tanjug