SARAJEVO, Ekonomska kriza tjera kompanije da smanjuju troškove, a jedan od načina da se to uradi jeste virtualizacija, kazao je Mihael Hartman, marketing menadžer “Microsofta” za centralnu i istočnu Evropu, koji ovih dana boravi u Sarajevu.
Pojašnjavajući koncept virtualizacije, Hartman kaže da se u većini preduzeća serveri koji opslužuju informaciono-tehnološke (IT) operacije kompanija koriste samo u određenoj mjeri, u prosjeku između 13 i 15 posto. Značajan broj kompanija, posebno velikih, koristi puno servera da bi upravljale procesima, što znači da imaju velike troškove ako se uzme u obzir struja koju troše, klima koja je potrebna za hlađenje prostorije u kojoj se nalaze i druga prateća izdvajanja.
“Da biste povećali iskorištenost servera i tako smanjili troškove, možete koristiti samo jedan server na kojem imate multiplicirani operativni sistem i multiplicirane aplikacije. Jedan server će biti iskorišten sa 70 do 80 posto kapaciteta i umjesto da koristite 50 servera, koristićete samo deset”, pojašnjava Hartman.
Dodaje da virtualizacija nije samo serverska nego da postoje rješenja i za stolne računare, a što sve daje mnogo koristi IT odjelima u kompanijama. Hartman ističe da je u BiH napravljen veliki napredak otkako je “Microsoft” zvanično ušao na tržište BiH.
“Kad smo započeli poslovanje u BiH je bilo nekoliko partnera koji su radili s korisnicima na našoj tehnologiji, dok danas imamo divergentnu i sofisticiranu grupu partnera koji ne prodaju samo licence nego i softver i razvijaju ga u ime naših klijenata”, dodao je Hartman.
Kaže da uzor našoj zemlji na polju IT-a treba biti Slovenija koja ima dvostruko manje stanovnika, ali deset puta više računara nego BiH.
Posjeta Bila Gejtsa BiH
Mihael Hartman je istakao da ne zna ništa o posjeti Bila Gejtsa BiH, koju je doskorašnji prvi čovjek “Microsofta” navodno obećao bivšem predsjedavajućem Savjeta ministara BiH Adnanu Terziću na jednoj međunarodnoj konferenciji u Madridu.
“Poslaću mejl Gejtsu i provjeriti da li zaista želi doći u BiH”, kazao je Hartman. Nezavisne N.