BANJALUKA, Evropski fond jugoistočne Evrope (EFSE) odobrio je još tri miliona evra kreditnih sredstava MF banci Banjaluka za dalje kreditiranje malih i srednjih preduzeća u BIH. Ugovor je potpisan u Sarajevu, a direktor MF banke Srećko Bogunović u razgovoru za CAPITAL je poručio da je potpisivanje ugovora rezultat višegodišnje uspješne saradnje sa EFES fondom putem kojeg je ova banka domaćim privrednicima plasirala oko deset miliona evra kreditnih sredstava.
CAPITAL: Koliko je ukupno novčanih sredstava MF banka do sada povukla iz Fonda za jugoistočnu Evropu?
BOGUNOVIĆ: Danas smo potpisali ugovor vrijedan tri miliona evra. Prvi ugovor je bio vrijedan pet miliona evra tako da mi trenutno imamo u korištenju aranžman od osam miliona evra koji se nešto smanjio u međuvremenu zbog otplata koje smo uradili. Zadovoljili smo uslove koje smo preuzeli kao obavezu ugovorom iz prethodnog perioda i ušli smo u taj aranžaman. MF banka ima dugogodišnju uspješnu saradnju sa EFSE Fondom i riječ je o desetinama miliona evra iskorištenih sredstava. Naša saradnja se smatra jednom od najuspješnijih i najdugoročnijih saradnji koje EFSE ima sa finansijskim institucijama u regiji u kojoj posluje.
CAPITAL: Kolika je cijena sredstava koje dobijate od EFS fonda?
BOGUNOVIĆ: Cijena sredstava je uobičajena za jednu ovakvu vrstu ugovora. To su četvorogodišnji kreditni aranžmani. Marža je 4,75 odsto, a efektivna kamatna stope se kreće negdje između 5,5 i šest odsto.
CAPITAL: Koji su to uslovi koje treba da ispuni jedna finansijska institucija da bi dobila sredstva EFS fonda?
BOGUNOVIĆ: Prije svega riječ je o uslovima koji procjenjuju kvalitet aktive, kvalitet procedura, efikasnost, te ostali parametri koji jednu banku kvalifikuju kao uspješnu. Sve ono što moramo da izvršimo kao banka koja djeluje na području RS i BIH u pogledu regulatornih zahtjeva, u potpunosti moramo da ispunimo i dobr dio strogih finansijskih performansi propisanih ugovorom koji se odnose na kontrolu rizika, kontrole procedura te sigurnosti koje banka mora da sprovede u smislu osiguranja depozita, likvidnosti.
CAPITAL: Fond kreditira uglavnom mikrokreditne organizacije. Da li to znači da je fokus MF banke upravo na ruralnom dijelu i malim i srednjim preduzećima?
BOGUNOVIĆ: EFSE fond dvije trećine novca plasira putem mikorokreditnih organizacija, mikorfinsijskih i komercijalnih banaka, te u mikro, mala i srednja preduzeća. Većinski dio ide u taj segment tržišta, a nešto manji u ruralni, dok najmanji dio u stambenie plasmane. MF banka se kvalifikovala kao mikrofinansijska banka koja se prvenstveno fokusirala na mikro, male i srednje biznise. Zbog toga se kvalifikujemo kao mikrofinansijska banka, iako smo u suštini univerzalna banka koja nudi sve bankarske usluge i svojim uslugama služi svim bankarskim segmentima od stanovništva do javnog i korporatiivnog sektora. Ipak, najveći fokus nam je na poslovne kredite za mikro, male i srednje preduzetnike.
CAPITAL: MF banka je relativno mala banka u RS. U prošloj godini je bilo poboljšanja u poslovnim rezultatima u odnosu na 2011. godinu. Da li je menadžemnt zadovoljan ostvarenim poslovnim rezultatima?
BOGUNOVIĆ: Zadovoljni smo jer smo ispunili sve planove. Nastavili smo pozitivne trendove pošto je struktura vlasništva promjenjena u drugoj polovini 2010. godine, a 2011. je iskorištena za konsolidaciju i u toj godini je banka zabilježila gubitak. Međutim, prošle godine smo evidentirali sve parametre poboljšanja, proširili smo mrežu, angažovali značajan broj novih ljudi, plasirali nove proizvode i procedure i uspješno završili prošlu godinu sa dobiti i učvrstili svoju poziciju na tržištu. Uz značajan rast uspjeli smo zadržati i kvalitet aktive što je u ova krizna vremena i najteže uraditi. Dobit nije bila velika oko 600.000 KM, ali nama je bilo bitno da stignmemo gubitak iz prethodne godine i to smo uspjeli. U ovoj godini nastavljamo bilježiti pozitivne rezultate tako da smo ubjeđeni da ćemo do kraja godine premašiti dobit i iz prethodne.
Siniša Vukelić